Dersim yanıyor, yangını söndürmeye giden halka izin verilmiyor

Dersim’de “operasyon” adı altında ormanların yakılmasına tepki gösteren Pir Sultan Abdal İstanbul Şubesi, basın açıklamasında orman yangınlarının Dersim’de sistematikleştiğine dikkat çekti

Dersim’in Pülümür ilçesi Dereboyu köyü civarında başlatılan askeri operasyon kapsamında helikopterler tarafından bombalanan bölgede orman yangını çıktı. Güvenlik gerekçesiyle yangının söndürülmesine askerler tarafından izin verilmemesi üzerine halk sosyal medyadan yangına dikkat çekmek için etiket kampanyası başlattı.

Bir yandan da kitle örgütleri açıklamalarıyla yangına müdahale edilmesi için yetkililere baskı yapmaya çalışıyor. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde 11 Ağustos’ta bir araya gelen çok sayıda Alevi derneği basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona, “Dersim dört dağ içinde, dört dağ ateş içinde”, “Dar u ber, theyri thuri mor u mılawıni weseno. Dersim yanıyor” pankartları ile “Bu ormanlar bizim yakan el devletin sorumlular yargılansın”, “Peri vadisinde orman yangınlarına barajlara kalekol karakollara hayır” dövizleri asıldı. Toplantıya katılan yüzlerce insan da Dersim ormanlarının yanarken çekilen resimlerin bulunduğu dövizleri taşıdı.

“Orman yangınları Dersim’de sistematikleşti”

Toplantı öncesinde Dersim Ovacık Belediyesi’nden alınan bilgiler aktarıldı. Ovacık Belediye Başkanı’nın aktarımına göre, “Ovacık Belediyesi ve halkı yaylaya gitmiş durumda. Güvenlik gerekçesiyle halkın girip söndürmesine izin verilmiyor” denildi. Ardından basın metni okundu. basın açıklamasının ardından konuşan Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Şen, eş zamanlı olarak ormanların talan edildiğini belirtti. Daha önce de defalarca Dersim ormanlarının hedef alındığını söyleyen Hasan, “Bir kez daha ormanlarımız yakılarak coğrafyamız yaşanamaz hale getirilmeye çalışılıyor. Öncekilerde olduğu gibi basın bu felaketi görmezden geliyor ve yazması engelleniyor. Dersim coğrafyası güvenlik gerekçesiyle yapılan ve yapılması planlanan baraj HES projelerinin tehdidi yetmezmiş gibi bir de artık sistematik halde olan orman yangınları ile tahrip ediliyor” diye konuştu.

“Dersim bu ülkenin geleceğinin aynasıdır”

Dersimliler olarak orman yangınlarının çıkarılmasıyla toplumsal sorunların çözülemeyeceğine inandıklarını belirten Hasan, “Biz Dersimliler gerilim politikalarının derhal durdurulmasını talep ediyoruz. Orman yakmaları, köy boşaltmaları, barajlar ve HES’ler için ormanların ev sahibi hayvanların kovulmasına ‘hayır’ diyoruz. Bütün Türkiye’den bu konularda dayanışma istiyoruz. Çünkü Dersim Türkiye’nin geleceğinin aynasıdır” şeklinde belirtti.

“Bu ateş hepimizi yakacaktır”

Ardından söz alan Munzur Çevre Derneği Başkanı Altun Esen de, Dersim’in tarihinde acılarla dolu bir şehir olduğunu söyledi. Altun, Sur ve Lice ormanlarının da Dersim gibi geçtiğimiz yıllarda yıkıldığını hatırlatarak, “Ülkemizin 81 ilinde doğa katliamları oluyor. Bizler bulunduğumuz her yerde direnişi geliştirmezsek kaybederiz. Dersim’e, Sur’a ses olmazsak Karadeniz’de de aynı şeyler olacaktır. Bu ateş hepimizi yakacaktır. Ormanlar cayır cayır yanarken orada ölen hayvanların sesine ses olalım. Tüm insanlığa sesleniyorum; gelin geleceğimizin karartılmasına izin vermeyelim. Dersim yanmasın, ormanlarımız daha gür, asi çıksın. Dersim halkı bir kişi de kalsa geleneklerini sürdürecektir. Kutsallarıma taparız. Devlet geçmişimizi bitirmek istiyor” dedi.

“Yangınların asıl hedefi Alevilerdir”

Pir Sultan Abdal İstanbul Genel Temsilcisi Gülizar Taşbilek ise, Dersim’de çıkarılan yangınların Alevilere dönük olduğunu dile getirdi. Gülizar şu şekilde devam etti: “Alevi köyleri 1938’den beri yanıyor. Dersim’in ilk yangını değil son yangını da olmayacak. Sistemin Alevi toplumuyla sorunu var. Aleviler bu ülkenin yüz akıdır. Alevilerin insan sevgisinden korkar oldular. Günlerdir Dersim’de yanan ateş içimizi yakıyor. Karıncaya basmak günah derken oradaki hayvanlar, insanlar evsiz kalıyor. Yaralıların üstüne gaz sıkan bir zihniyet bunların zihniyeti. Alevi toplumu diz çekmeyecektir.”

Halkların Demokratik Partisi Ekoloji Meclisi basın toplantısında aldığı sözde, orman yangınlarının politik olduğunu, dünyanın her yerinde ormanlara dönük saldırıların olduğunu kaydetti.

Toplantı, Alevi derneklerinin kendi aralarında yürütecekleri forumun duyurusuyla son buldu. Derneklerin iç toplantısı ise basına kapalı olarak devam etti.

Kaynak: Gazete Sûjin