Dersim’de Öğrencilerden “Gülistan Doku” Eylemi

Günlerdir haber alınamayan Üniversite Öğrencisi Gülistan Doku‘nun arkadaşları, Kredi Yurtlar Kurumunun (KYK) öğrenci yurdunda “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları ile eylem yaptı.

Dersim’de günlerdir kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2. Sınıf Öğrencisi Gülistan Doku için KYK kadın öğrenci yurdunda kalan kadın öğrenciler eylem yaptı. Genç kadınlar sloganlar, alkışlar, ıslıklar ile hâlâ haber alınamayan Doku’nun bir an önce akıbetinin açıklanması talep etti. Genç kadınların “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Kadın, yaşam özgürlük”, “Gülistan Doku nerede”, “Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık” sloganları tüm yurtta yankılandı.

Öte yandan yurt eylemleri tüm kente yayılırken, Dersim halkı evlerinden ıslıklarla, sloganlarla öğrencilerin eylemine destek verdi.

‘Bilgi kirliliklerine açıklık getirilsin’

Doku’nun arkadaşları hem arama çalışmalarının hızlandırılması hem de soruşturma detaylarının paylaşılması için Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Açıklamada konuşan Doku’nun arkadaşı Mizgin Tekin daha geniş çaplı aramaların yapılması gerektiğini söyledi ve gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. Bilgi kirliliklerine bir açıklık getirilmesini talep ettiklerini söyleyen Tekin “Dileriz ki arkadaşımız en kısa zamanda sağ salim bulunur” dedi.

Şüpheli Zaynal Abarakov’un ortalıktan kaybolduğu iddialarının da muğlak olduğunu belirten Tekin “Bu konuda hassasiyetli davranılması gerekiyor.” dedi