Dersim’de yaşanan cinsel istismar olayı meclis gündeminde

Dersim'de yaşanan cinsel istismar olayı meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Dersim’in Pertek ilçesinde çok sayıda çocuğun istismara uğramasını TBMM gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Kaya, önergesinde Dersim’in Pertek ilçesinde istismara uğrayan çocukları gündeme getirdi.

“İstismarı video ile kaydedip saklamış”

HDP’li Kaya şu ifadeleri kullandı:

“Pertek’te yaşları 11 ile 16 arasında değişen çok sayıda çocuk cinsel istismara maruz kalmıştır. İlçede bilgisayar, cep telefonu satışı ve tamiriyle uğraşan H. Y. adlı kişinin çok sayıda erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ve istismarı video ile kaydederek sakladığı ortaya çıkmıştır.

Söz konusu kişinin istismar videolarını çeşitli internet ve sosyal paylaşım sitelerine sattığı iddia edilmekte ve istismarla ilgili savcılık tarafından dosyada gizlilik kararı alındığı ve yayın yasağı getirildiği ifade edilmektedir.”

“İstismara uğrayan çocuklar koruma altına alınmış mıdır?”

Kaya, konuyla ilgili olarak Bakan Selçuk’a şu soruları yöneltti:

“-İstismara uğrayan çocuk sayısı kaçtır?

-Pertek’te yaşanan istismarla ilgili bakanlığınız olaya müdahil olmuş mudur?

-İstismara uğrayan çocuklar koruma altına alınmış mıdır?

-İstismara uğrayan çocukların ailelerine verdiğiniz psiko-sosyal ve ekonomik destekler nelerdir?

-Son beş yıl içerisinde Tunceli’de istismara uğrayan çocuk sayısı ne kadardır? İstismara uğrayan çocuklar ve aileleriyle ilgili bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?”

Ne olmuştu?

8 Ocak günü Pertek’te bilgisayar tamirciliği yapan Harun Y. ve ismi öğrenilmeyen iki kişinin erkek çocukları istismar ettiği ihbarının duyulmasının ardından akşam saatlerinde yüzlerce kişi sokağa dökülerek cinsel istismarı protesto etmişti.

Belediye önünde toplanan kalabalığın sakinleşmesi amacıyla açıklamada bulunan Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, güvenlik güçlerinin gerekli çalışmayı yaptığını ve hukuka olan güvenlerinin tam olduğunu söylemişti.

Başkan Alan, “Bilgisini aldığımız çocuk istismarı olayından sonra  yetkili merciler ile gerekli görüşmeleri yaptık. Gözaltına alınan ve çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen H.Y.’nin hakkında adli soruşturma devam ediyor. H.Y. şu an tutuklanmış ancak soruşturma çok yönlü devam ediyor. Biz belediye olarak bu sürecin takipçisi olacağız. Adalete güveniyoruz ve süreç şu an devam ediyor. Suçlular gereken cezayı alacaktır. Bizler anayasal hakkımız olan eylem hakkımızı kullanarak tepkimizi dile getiriyoruz. Biz Pertek Belediyesi ve Pertek halkı olarak bu tür durumlara karşı tepkimizi her zaman ortaya koyacağız. Şu an kaç çocuğun cinsel istismara uğradığını bilmiyoruz. Kolluk kuvvetleri ve savcılık olayı tüm yönleriyle araştırıyor ve gerçekler ortaya çıkacaktır” ifadelerinde bulunmuştu.

Pertek’te bilgisayar tamirciliği yapan Harun Y.’nin çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ihbarı üzerine Harun Y. ile ismi açıklanmayan 2 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Harun Y.’nin telefon ve bilgisayarında jandarma ekiplerince yapılan incelemede çok sayıda erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu görüntülere ulaşıldı.  Harun Y. ile bir şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, diğer şüphelinin sorgusunun ise sürdüğü öğrenildi.

İsmi açıklanmayan diğer şüphelinin jandarmadaki sorgusu tamamlanmasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“Bu davanın peşini bırakmayacağız, çocuklarımıza sahip çıkacağız!”

Dava sonuçlanıncaya kadar olayın peşini bırakmayacaklarını belirten ilçe sakinlerinden Pınar Baş, “Suçlular gerekliği cezayı alana kadar gerekirse her on beş günde bir, her hafta başında biz burada toplanacağız. Takipçisiyiz, çocuklarımıza sahip çıkacağız. Bu davanın peşini bırakmayacağız. Yasa koyuculara sesleniyoruz. Çocuklarımızı, kadınlarımızı koruyacak daha caydırıcı cezalar istiyoruz” dedi.

İstismarcı daha önce yine cinsel istismar dosyasından takipsizlik kararıyla serbest bırakılmış!

Harun Y.’nin 2018’de Pertek’te zihinsel engelli bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla Pertek Cumhuriyet Savcılığı’nca hakkında takipsizlik kararı verdiği öğrenildi. Harun Y.,hakkında verilen takipsizlik kararının, yeni başlatılan soruşturma kapsamına alınacağı bildirildi.