#DeryayaSesOl – Bursa’da üniversite öğrencisi genç kadına cinsel saldırıda bulunan Harun Deniz isimli erkek, 2 kere gözaltına alınarak serbest bırakıldı

Üniversite öğrencisi genç kadına cinsel saldırıda bulunan Harun Deniz isimli erkek, ifadesinin ardından serbest bırakılarak genç kadını tehdit etmeye başladı. Tehditler sonrasında yeniden şikayetçi olunan saldırgan bu kez de “denetimli serbestlik” alarak salıverildi.

Bursa Merkez İlçesi Mudanya’da, Harun Deniz isimli erkek daha önceden hakaret davası açtığı üniversite öğrencisi Derya Y.’ye cinsel saldırıda bulundu. Genç kadının şikayetçi olmasının ardından saldırgan gözaltına alındı ve serbest bırakıldı. Harun Deniz serbest bırakılmasının ardından, Derya Y.’yi sistematik olarak tehdit etmeye başladı. Genç kadının tekrar şikayetçi olmasının ardından gözaltına alınan saldırgan “denetimli serbestlik” alarak bırakıldı.

“Sesini bastırmak için müzik açtı”

Olay, 3 Ağustos tarihinde Mudanya Top Tepesi mevkiinde meydana geldi. Harun Deniz, genç kadınla konuşma bahanesi ile görüşmek istedi, diğer arkadaşının yanına götüreceğini söyleyerek genç kadının arabaya binmesini sağladı. Aracın farklı yönde gittiği anlayan genç kadın, arabadan inmek istediğinde, saldırgan silah çıkartarak tehdit etti. Araç hareket halindeyken genç kadın araçtan inmek için direnç gösterdi. Saldırgan Harun Deniz, bağırmaya başlayan genç kadının sesini bastırmak için müzik açtı.

“İntihara teşebbüs ettim”

Ardından genç kadına deodorantla cinsel saldırı girişiminde bulundu, çevredikilerin görme endişesine kapılan saldırgan aracı tekrar hareket ettirdiğinde genç kadın araçtan atladı. Saldırgan kaçan kadını ormanlık alanda durdurarak cinsel saldırıda bulundu.

Derya Y. saldırı sonrasını, “Yanımdan çok araç geçtiğini hatırlıyorum ama durdurmadım onlar da görmediler diye düşünüyorum. Yakınım beni aldığında karakola gidelim dedi, engel oldum çünkü çok utandım. Polise zerre güvenmiyorum. Şoku daha atlatamamışken bir de mesajlar yağdı, intihara teşebbüs ettim kurtarıldım gene anlatamadım çok zor” ifadeleri ile anlattı.

İlk şikayetten sonra, gözaltına alınan saldırgan serbest bırakıldı

Genç kadın, saldırgan Harun Deniz hakkında ilk şikayetini olaydan 3 ay sonra yaptı. Gözaltına alınan Harun Deniz ifadesi alınarak serbest bırakıldı.

Cinsel saldırıdan çok sonra karakola gittiği için pişmanlığını ifade eden Derya Y,  “İlk şikayetim (çok pişmanım) 3 ay sonra oldu. Ne yazık ki biriktirip biriktirip dayanamadım artık. Ne düşünüyorlarsa düşünsünler dedim katil olmak veya ölmek istemiyorum ben dedim.”

“Çocuklarının olmasıyla bana vicdan yaptırmaya çalıştı”

Derya Y.’ye yönelik tehditler ise cinsel saldırının hemen ardından başladı. Öldürme, tekrar cinsel saldırıda bulunmakla tehdit edildi. Tehditler mesajla kalmadı, önünü kesip para teklif etmeye kadar vardı.

İlk şikayetinden sonra gözaltına alınan ve serbest bırakılan saldırganın tehditlerinin daha da arttığını ifade eden genç kadın: “Önce önüm kesildi bunu bildirip koruma kararı aldırdım tutuksuz yargılandığı için. Para teklif edildi, tanığım dövüldü darp raporunu da dosyaya sunduk. Çocuklarının olmasıyla sanki ben suç işlemişim gibi vicdan yaptırmaya çalıştı, bunu bile ‘seni öldürüz’ diyerek yaptı çok ilginç bir ruh.”

2’nci kez gözaltına alınan saldırgan “denetimli serbestlik” ile bırakıldı

Genç kadın, 5 Aralık tarihinde tekrar şikayetçi oldu; Harun Deniz bu kez “denetimli serbestlik” alarak bırakıldı.

Derya Y.: “Gece 1 civarında bana hakaret ve tehdit mesajları attı bilmediğim bir numaradan. Çok ağır ve beni yıkan alay içerikli konuşmaları ile beni sinir krizine soktu koşarak karakola bildirdim inkar edemesin diye cihazdan uygulama üzerinden komiser ve 2 memura okuttum. Ondan sonra mail yoluyla çıktıları alındı ifademden sonra. Tarafıma yapılan her tehdit için soluğu karakolda aldım kısacası.”

“İkinci şikayet sonrası Harun Deniz’in denetimli serbestlik aldığını öğrendim. En azından bu kez direk serbest bırakılmadı savcıya ifade verdi.”

Davanın takibini iki gönüllü avukat yapacak

İddianamenin, Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabulü ile duruşma günü vermesini bekleyen Derya Y., ilk ifadesinde avukat bulunmadığını şikayetçi olduktan sonra avukat desteği aldığını belirtti.

Derya Y. dava durumunu şu an takip eden 2 gönüllü avukatı olduğunu ve saldırganın ise barodan tayin edilen avukatı olduğunu ifade etti. Hazırlanan bir iddianamenin olup olmadığını öğrenemeyen genç kadın alınan sağlık raporunun kendisinden gizlendiğini söyledi.

“Dava günü yanımda olup benimle yürümelerini istiyorum”

Cinsel saldırısı sonrası gelişen tehditlerden sonra hissettiklerini, “Yaşadıklarım dehşet vericiydi en zoru da kendine kabul ettirememek her gece aynı kabusu yaşamak, sabaha kadar uyuyamamak, onun yaşıyor ve geziyor olduğunu bilmek” diye ifade eden Derya Y., “Bu nedenle kadın kurum ve kuruluşların hatta erkeklerin bile dava günü yanımda olup benimle yürümelerini istiyorum” dedi.

“Hiçbir kadın susmasın, onlar da yalnız yürümesin”

Derya Y.’den kadınlara çağrı: “Hiçbir kadın susmasın, onlar da yalnız yürümesin. Birbirimize sahip çıkalım. Onun dışında değişen ruh halim olduğu için kendim yapamadığım şeyleri söylemek samimi değil. Yeterki susmayın bir de mutlaka ama mutlaka yasal haklarınızı kullanmakta ısrarcı olun, hak kaybı yaşamamak adına elinizden geleni yapın. Caydırmak isteyenlere rağmen baskılara rağmen istikrarlı olun.”