Dev Yapı İş Galataport Şantiyesi Önündeydi : Çalışırken Ölmek İstemiyoruz

Devrimci Yapı İş Sendikası, 3 pozitif vakaya rağmen çalıştırılmaya devam eden sendikanın Avrupa Yakası Temsilcisi Hasan Oğuz’un yaşamını yitirmesine sebep olan Galataport şantiyesi önünde eylemdeydi.

Sendika tarafından yapılan açıklamada “3 Nisan’da 3 arkadaşımızda virüs tespit edildi. Hiçbir önlem alınmadı, işler durdurulmadı ve hala ölümüne çalışmaya zorlanıyoruz. 7 Nisan’da arkadaşımız Hasan Oğuz kalp krizi geçirdi. Kalp krizi virüsten kaynaklı, 5 gün virüs tedavisi uygulandı. Yetkililer hakkında suç duyurunda bulunacağız.” denildi.

“Hasan’ın Ölümünden Çarklar Dönecek Diyenler Sorumlu”

20 Mart’ta iş bırakma eylemi de yapıldığı belirtilirken “Evde Kal çağrılarına rağmen bizler şantiyelerde ölümüne çalışmaya,, salgınla burun buruna çalışmaya zorlanıyoruz. Bizler tüm önlemler alınsın derken patronlar ve hükümet işçiler ölümüne çalışsın dedi. İnşaat işçisi köleniz değildir” denildi.

“Çalışma Bakanlığı Denilen Kurum Tabeladan İbarettir”

İnşaat İş Eski Genel Başkanı ve Emeğin Gücü Derneği Başkanı Mustafa Akyol da eylemde yaptığı açıklamada “Hasan arkadaşımız mücadelemizde yaşatacağız. Sadece bugün değil buradaki işçilerin tamamının hakları yıllardır sömürülüyor. İçerde çalışan işçi arkadaşlarımızın diğer hakları da hala gasp ediliyor, %98’inin sigortaları asgari ücret üzerinden yatırılarak vergi kaçırılıyor. Çalışma Bakanlığı yıllardır bunu  biliyor bu kurum bir tabeladan ibarettir. Birleşeceğiz ve bu ölümlerin katliamların hepsinin hesabını soracağız” dedi.

Eylem “Hasan Oğuz Mücadelemizde Yaşıyor”, “İnşaat İşçisi Köle Değildir”, “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz” sloganlarıyla bitirildi.