Devrimci öğrencilerden artan intiharlara karşı eylem

Bugün (10 Kasım Pazar) Kaldıraç dergisi okuru öğrenciler Kadıköy’de, ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı yüzünden intihar eden ailelerin haberlerine karşı eylem gerçekleştirdi. Khalkedon meydanında ve Kadıköy’ün sokaklarında bülten dağıtımı gerçekleştiren devrimci öğrenciler ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!’ diyerek eylemlerini sonlandırdı.

 

Dağıtılan bildirinin tam metni şu şekilde:

SIRA KİMDE?

Sosyal medyada, TV’de, gazetelerde dolaşan haberleri görüyoruz. Fatih’te, evlerinde, geçinemedikleri için intihar eden 4 kardeşi; tacize, tecavüze uğrayan çocukların, kadınların gözlerini; Antalya’da 9 aydır işsiz olan bir babanın 4 kişilik ailesiyle intiharını okuyoruz.

Sıra kimde?

Aydın’da intihar eden 22 yaşındaki Özge Can Altınışık’ın apartman boşluğunda olan bedenini görüyoruz.

Sıra kimde?

Hatırlayın, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden İsmail Devrim’i, meclisin önünde kendini yakan işçiyi ve “beni bu hale adaletiniz getirdi” diye haykırışını.

Sıra kimde?

Günlerimiz ölüm, açlık, zorbalık dolu geçiyor. Sırf bir avuç asalak yüzbinlerce liralık arabalara binsin, milyonlarca dolarlık ihaleler alsın, yönetenler maaşlarına zam yapsın, vergilerimizle, emeğimizle her gün iliklerimize kadar sömürülelim diye yarına çıkmaya çalışıyoruz.

Soruyoruz: sıra kimde? Bu çürümüş sistemin, kapitalizmin bizi mahkum ettiği açlık, yoksulluk başka kimi alacak aramızdan? Bu çürümüş sistem daha fazla ne kadar çürütecek insanlığı, insan onurunu ayaklar altına alacak? Sıra kimde?

Eğer bizi depresyona, çaresizliğe, yalnızlaşmaya sürükleyen, katilimiz kapitalizmi yıkmazsak sıra bizde, bende, sende.

Eğer bu çürümüş sisteme karşı gelirsek, direnirsek sıra bizi sömüren, açlığa yoksulluğa sürükleyenlerde.

Önümüzde iki seçenek var: ya sıra bizde, ya onlarda.

Gelin dayanışmayı, birlikte üretebilmeyi, birlikte yaşamı büyütelim.

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!
Kaldıraç Üniversite