Diktatör Franco’nun Madrid’deki anıt mezarı boşaltılacak

Diktatör Franco’nun Madrid’deki anıt mezarı açılacak ve kalıntılar taşınacak.

İspanya Yüksek Mahkemesi 1939-1975 yılları arasında ülkeyi diktatörlükle yöneten General Francisco Franco’nun mezarının Madrid’deki anıt mezardan taşınmasına karar verdi.

Franco’nun mezarı açılarak kalıntıları sıradan bir mezarlığa taşınacak. Eski diktatörün büyük bir anıt mezarda gömülü olmasının diktatörlük yıllarını yücelttiği gerekçesiyle tartışma konusuydu.

Yüksek Mahkeme mezarın açılmasına oybirliğiyle karar verdi. Mahkeme Franco ailesinin temyiz başvurusunu geri çevirdi. Hükümet ağustos ayında diktatör Franco’nun mezarlarının anıt mezardan çıkarılmasına karar vermiş ancak buna karşı çıkan Franco’nun ailesi yargıya başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme’nin kararı 10 Kasım’daki seçimler öncesinde ülkedeki Sosyalistler için büyük bir kazanım oldu. Sosyalist hükümet, Franco’nun büyük bir anıt mezarda gömülü olmasının diktatörlük yıllarını yücelttiğini savunuyordu. Bu sebeple hükümet eski diktatörün mezarının taşınmasını vaat ediyordu.

Başbakan Pedro Sanchez, Yüksek Mahkeme’nin kararını “demokrasi için büyük bir zafer” olarak değerlendirdi. Başbakan Pedro Sanchez kararın hızlı şekilde hayata geçirileceğini söyledi. Franco’nun kabrinin Madrid’deki Mingorrubio El Pardo mezarlığında eşinin yanına taşınması bekleniyor.

İspanya hükümeti, 1975 yılında ölen Franco’nun mezarının yerine barış anıtı yapmayı planlıyor. 1936-39 yılları arasındaki İspanya iç savaşı, 500 binden fazla sivil ve askerin hayatını kaybetmesine yol açmıştı.