Direniş güncesi:İşçiler hakları, gelecekleri için direniyor

İşçi gazetesinin belirli periyotlarda hazırladığı direniş güncesi işçi sınıfının direniş ve eylemlerini aktarıyor…

”İşçilerin, hak gasplarına, işten atmalara, baskılara karşı direnişleri ve talepleri doğrultusunda eylemleri sürüyor. Toparlayabildiğimiz kadarıyla Temmuz/Ağustos dönemindeki direniş ve eylemler şöyledir:

CARGİLL DİRENİŞİ İSTANBUL’A TAŞINDI

Bursa Orhangazi’de bulunan ABD’li gıda tekeli Cargill fabrikasında işten atılan 14 işçi, açtıkları işe iade davasını kazanmaları sonrasında da işlerine geri alınmadı.

Bursa Orhangazi Adliyesinde görülen işe iade ve sendikal tazminat davasında mahkeme işten çıkarmaların ekonomik daralma sebebiyle değil sendikal örgütlenme nedeniyle yaşandığını, işçilerin işe iade edilmesini ve sendikal tazminat ödenmesine karar vermişti.

Kararın uygulanmasını isteyen işçiler, patronun kararı temyize götürmesi üzerine direnişlerini 20 Ağustos’ta İstanbul Ataşehir’de bulunan Cargill Genel merkezi önünde taşıdı.

Tek Gıda İş sendikasına üye işçilerin İstanbul direnişi haftasını geride bıraktı. Direniş ile dayanışma ziyaretleri sürüyor.
25 Ağustos 2019

KESK SEFALET ZAMMINI PROTESTO ETTİ

Hükümetin, milyonlarca kamu emekçilerine ve emeklilerine yüzde 4’lük zam teklifi tepkiyle karşılandı. KESK’e bağlı sendika üyesi kamu emekçileri Çalışma Bakanlığı önünde yaptıkları açıklamada, “Sefalet zammına hayır” dedi.

Kamu emekçisi ve emeklilerinin önümüzdeki iki yılı kapsayacak olan toplusözleşmesinde müzakere süreci bitti. Hakem kuruluna başvuru süreci başladı. Hükümet ve yetkili konfederasyon Memur-Sen arasında devam eden görüşmelerde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılı için yüzde 4+4 ve 2021 yılı için yüzde 3+3 oranındaki zam teklifini revize etmedi.

Bakanlık teklifini ciddiyetten yoksun, 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emeklisi ile açıkça dalga geçilen bir teklif olarak değerlendiren KESK, sendikalara ortak mücadele etme çağrısı yaptı.

AKP eliyle örgütlenerek işkolundaki en çok üyeli sendika haline gelen Memur-Sen ise müzakere uzatma teklifine yanıt verilmemesi üzerine 2 saat iş bırakarak Bakanlık önünde ‘Boş cüzdan eylemi’ yaptı.
20 Ağustos 2019

KESK BİR GÜNLÜK GREV KARARI ALDI

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), kamu emeklileri ile birlikte 5 milyon memuru ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine bir günlük iş bırakma kararı aldı. Yapılan açıklamada, “27 Ağustos Salı günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak tüm yurtta 1 gün iş bırakacağız” denildi.
23 Ağustos 2019

PETLAS’TA KARARLI DİRENİŞ KAZANDIRDI

Kırşehir’de bulunan Petlas/AKO’da işten atılan işçilerin direnişi zaferle sonuçlandı.

Kırşehir’de bulunan Petlas Lastik fabrikasının nakliye işlerini yapan taşeron AKO şirketinde çalışan 70 işçi DİSK’e bağlı Nakliyat İş sendikasına üye olmalarının ardından işten atılmıştı. Sendikanın yetki için çoğunluğu sağladığı şirkette, işten atılma sonrası 16 Temmuz’da başlatılan kararlı direniş kazanımla sonuçlandı.

Nakliyat-İş, şirket ile varılan anlaşma sonrasında; “İşveren işçilerin sendikal haklarına saygılı olacağını, koşulsuz işbaşı yapacağını kabul etti. İşçiler atılmadan önceki birimlerinde ve tüm hakları ile işbaşı yapacak. Ayrıca direnişte geçen süreninde ücretleri işçilere ödenecek” açıklaması yaptı.
02 Ağustos 2019

ALİAĞA BELEDİYESİ İŞÇİLERİ YOL KAPATTI

Aliağa Belediyesi işçileri, direnişlerinin 92’inci gününde Çanakkale yolunu trafiğe kapattı. İşimizi geri istiyoruz pankartları ile yol kenarında bekleyen işçiler yolun iki tarafını da geçici olarak trafiğe kapatarak “atılan işçiler geri alınsın” sloganı attılar.

Aliağa Belediyesi’nde, 31 Mart seçimlerinde ikinci kez başkan seçilen MHP’li Serkan Acar’ın ilk icraatı işçi kıyımı olmuştu. Parça parça yapılan işten çıkarmalar sonucunda atılan işçi sayısı 179’a kadar çıktı. 18 memurda keyfi bir biçimde sürgün edildi.
İşçilerin ilçe meydanındaki direnişi devam ediyor. Diğer taraftan, sendika ve kitle örgütlerinin direnişe desteği de sürüyor.
17 Ağustos 2019

ÇANKAYA BELEDİYESİ’NDE İŞÇİLER İŞ BIRAKTI

Ankara Çankaya Belediyesine bağlı yaklaşık 1250 işçinin çalıştığı ÇANPAŞ AŞ ile Genel-İş sendikası arasında imzalanmak istenen toplu sözleşmeyi kabul etmeyen temizlik işçileri iş bıraktı.

Çöp toplama, park bahçe ve sokak süpürme birimlerinde çalışan işçiler, itiraz etmelerine rağmen sendika ve belediyenin anlaştığı seyyanen 300 TL zam ve diğer maddeleri kabul etmeyeceklerini söyledi. Ayrıca KHK ile belediye şirketlerine geçirilen işçiler asgari ücret farklarını da istedi.

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen arasında gece saatlerinde anlaşma sağlandığının duyulması tepkilere neden oldu. Sendikanın Ankara 1 No’lu şubesinden bazı yöneticiler ve işçiler anlaşmaya itiraz etti. Fakat sendika genel merkezinin ısrarcı olması üzerine işçiler gece yarısı iş bıraktı. İmrahor Vadisi’nde bulunan belediye şantiyesinde toplanan yüzlerce işçi davul zurna eşliğinde eyleme başladı.

İşçi iradesine rağmen sözleşme imzalandığını belirten işçiler, CHP’li belediyenin AKP’nin çıkardığı işçi düşmanı yasaların arkasına sığındığını, sendikanın da süreci oldubittiye getirerek dik durmadığını belirterek talepleri için mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.
09 Ağustos 2019

SAİCA PACK İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ 3. AYINDA

İşten atılan Saica Pack Ambalaj işçilerinin direnişi 3’ncü ayına girdi. İşçiler, şirketin el değiştirmesi üzerine uğradıkları hak kayıplarını engellemek, örgütlü olarak çalışmaya devam etmek için Selüloz İş sendikasına üye olmuşlardı.

Yeni patronlar, işçilere noter tarafından düzenlenmiş belgelerle kıdem tazminatlarını almak kaydıyla, kendi istekleriyle işten ayrılmayı dayatırken sendikalı işçilerden 6’sı hiç bir gerekçe gösterilmeden 29 Mayıs tarihinde işten atıldı.

Direniş, Sakarya Söğütlü’de bulunan fabrika önünde devam ediyor. Direniş ile dayanışma ziyaretleri zayıf de sürüyor. Sakarya’daki emek dostlarının yanı sıra, bir süre önce hakları için verdikleri mücadeleyi kazanan Özsüt işçileri, ayrıca Tez Koop-İş sendikası gençemek dergisi Editörü Doç. Dr. Hakan Koçak da işçileri ziyaret etti.
15 Ağustos 2019

 

DÜZCE CAM İŞÇİLERİNİN GREVİ SÜRÜYOR

Düzce Cam işçileri, sendikalaşma sürecinde işten çıkarılan arkadaşlarının işe iadesi, sendikalaşma ve toplu pazarlık hakkı için 26 Temmuz’da başlattıkları grevi sürdürüyor.

Grevin 14’ncü gününde Kristal-İş’e bağlı şube ve dayanışmaya gelen sendika, örgüt temsilcilerinin katılımıyla grevin sürdürüldüğü fabrika önünde açıklama yapıldı.

Grevdeki işçiler taleplerini şöyle sıralıyor:

*Atılan işçiler derhal geri alınsın!

*İşveren sendikasızlaştırmaya yönelik yasadışı baskılara son versin!

*İşveren işçilerinin temsilcisi olan Kristal-İş’le en kısa zamanda görüşme masasına otursun!
10 Ağustos 2019

MAAŞLARINI ALAMAYAN TEKSTİL İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Ege Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve Üniteks firmasına iş yapan TR İnter Tekstil fabrikasında çalışan 160 işçi, yaklaşık 3 aydır maaşlarını alamıyor. Maaşlarını alabilmek için iş bırakarak eylem başlatan işçiler, haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini söylediler.

İşçilerden bir kısmının üyesi olduğu DERİTEKS sendikasının İzmir Şube Başkanı Mahkûm Alagöz, işçinin sahipsiz olmadığını, haklarını alıncaya kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

İşçiler, DERİTEKS ile birlikte Ana şirket ÜNİTEKS TEKSTİL’in Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu fabrikası önünde 26 Ağustos’ta eylem yapacak.
25 Ağustos 2019

PROKOM’DA SENDİKA DÜŞMANLIĞI PROTESTO EDİLDİ

İstanbul Tuzla’da bulunan ve 120 işçinin çalıştığı Prokom kompansatör şirketinde, DERİTEKS sendikası’na üye olan işçilerden 9’unun işten atılması üzerine sendika ve işçiler işyeri önünde yaptıkları eylemle patronu ve işten atmaları protesto etti.

Eylemde konuşan DERİTEKS Başkanı Musa Servi, kısa sürede yetki alacak çoğunluğu sağladıklarını, bunun üzerine patronun işçilerle birer birer görüşerek sendika üyeliklerini sorduğunu, bir toplantı yaparak sendikayı karaladığını, sendikalaşmayı suç gibi göstermek istediğini anlattı.
23 Temmuz 2019

YÜKSEL DİRENİŞİ 1000. GÜNÜNDE

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL döneminde KHK ile ihraç edilen öğretim üyesi Nuriye Gülmen’in 9 Kasım 2016’da Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı önünde başlattığı ve bugüne kadar ihraç edilenler tarafından devam ettirilen “İşimi geri istiyorum” eyleminin 1000. günü yine gözaltı saldırısıyla sonuçlandı.

Polis ekipleri; Mahmut Konuk, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt, Alev Şahin, Mehmet Dersulu, Selvi Polat, Nursel Tanrıverdi, Nazife Onay ve İlker Işık’ın aralarında olduğu birçok eylemciyi gözaltına aldı. Saldırı çevredeki halk tarafından protesto edildi.

KENAN GÜNGÖRDÜ İÇİN 500. GÜN EYLEMİ

İstanbul Zeytinburnu Belediyesi’ndeki işinden 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen ‘Taşeron düzenlemesi’ kapsamında işten çıkarılan işçilerden biri olan Kenan Güngördü, işine geri dönme talebiyle sürdürdüğü mücadelesini, 500’ncü gününde bir eylemle tamamladı.

Eylemde konuşan Güngördü, Belediye önündeki eylemlerini sonlandırdığını ancak haklı direniş eylemlerini İstanbul’un ve Türkiye’nin her yerinde ansızın yapmaya devam edeceğini söyledi.

Güngördü, 20 yıllık işçi. Açtığı işe iade davasını kazandı. Mahkeme kararıyla birlikte işe iade edilmesi için başvurdu. Önce işe girişi yapıldı, 30 dakika sonra ‘personel fazlalığı’ gerekçesiyle işe girişi iptal edildi.
14 Ağustos 2019

ÖZSÜT İŞÇİLERİ DİRENDİ KAZANDI

Özsüt’e bağlı STP Gıda San. ve Tic. AŞ adlı şirkette çalışan ve aylardır maaşları ödenmeyen işçilerin İstanbul Kadıköy’de bulunan Özsüt önünde yaptıkları kararlı eylemler sonuç verdi, tüm işçilerin alacakları hesaplarına yatırıldı.

Özsüt işçileri haklarını almak için direnirken polis saldırısına uğramış, eyleme destek verenlerle birlikte 21 kişi darp edilip ters kelepçe bağlanarak gözaltına alınmıştı. Polis saldırısı sonrası oluşan kamuoyu desteği, devrimci örgütler ve mücadeleci sendikaların dayanışmasıyla mücadele kazanımla sonuçlandırılmış oldu.
30 Temmuz 2019

SİBAŞ DİRENİŞİ SONA ERDİRİLDİ

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan SİBAŞ fabrikasında, daha iyi ücret ve çalışma koşulları gibi taleplerle Tek Gıda İş sendikasına üye olmalarının ardından 28 Aralık 2018’de işten atılan 77 işçinin fabrika önünde sürdürdüğü direniş 220’nci gününde sonlandırıldı.

İşçiler yaklaşık 1 ay önce iş mahkemelerine açtıkları işe geri dönüş davalarını kazanmış ancak Sibaş yönetimi işe geri almada adım atmadığı için direniş devam etmişti.

Ağustos başlarında sendikanın genel merkez yönetimi ile şirket yönetimi arasında yapılan görüşmede, işçilerin davalarının tamamlanması sonrasında işe geri alacağı sözlü verildi, direniş sonlandırıldı.
5 ağustos 2019

MARKET İŞÇİLERİ DİRENİŞİ

Yıllarca emek verdikleri işyerlerinden tazminat hakları ödenmeden işten atılan Makro Market işçilerinin eylemleri devam ediyor. İşçiler, kendilerine destek olan Nakliyat İş Sendikası ile birlikte 9 Haziran’da Konya ve Kayseri’de 18 Ağustos’ta Uyum Eski Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı.
Eylemlerde konuşmalar yapan işçiler, gasp edilmek istenen tazminat haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirttiler.

ARAÇ MUAYENE İSTASYONU DİRENİŞLERİ

DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası’na üye olmalarının ardından işten atılan TÜVTÜRK işçilerinin direnişleri de devam ediyor. Muğla’da 18 işçinin direnişi 13’ncü ayına, Eskişehir’de 15 ve Urfa’da 11 işçinin direnişleri ise 9’ncu ayına girdi.

Muğla’daki işçiler, açtıkları işe dönüş davalarını kazanmıştı. Diğer işçilerin davası ise sürüyor. İşçiler, “sendikalı olarak işe geri dönünceye kadar mücadeleye devam” diyorlar. Eskişehir Reysaş’ta da, işçilerin işe iade davaları, işçilerin kazanımıyla sonuçlanmaya devam ediyor. İşe dönüşle birlikte sendikal tazminata hak kazanan işçiler, patronu mahkeme kararına uymaya çağırıyor.

AYDIN ‘EFELER’ DİRENİŞİ

Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı, Aydın İmar A.Ş.’de otobüs şoförü olarak çalışan, DİSK’e bağlı Sosyal İş Sendikası’na üye olmalarının ardından işten atılan 9 işçinin direnişi bir yılını doldurmak üzere. CHP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘performans yetersizliği’ gibi gerekçelerle iş akitleri feshedilen işçiler, sendikalı olarak işe iade edilmelerini talep ediyor.

BABACANLAR KARGO DİRENİŞİ

Gaziantep Babacanlar Kargo şirketinde çalışan ve TÜMTİS’e üye olmalarının ardından 26 Ağustos 2017 tarihinde işten atılan 9 işçinin direnişi sürüyor. İşçiler, işyerine anayasal hakları olan sendikayı sokmak istedikleri için önce patron çetesi tarafından darp edilmiş, ardından işten atılmışlardı.
Hukuk mücadelesini kazanmalarına rağmen işe geri alınmayan işçilerin direnişi sürüyor.

UZEL İŞÇİLERİNİN HAK ARAYIŞI SÜRÜYOR

İstanbul Rami’de bulunan Uzel Traktör fabrikasından tazminatlarını alamadan sokağa atılan işçilerin yıllar sonra başlattıkları hak arayış mücadelesi sürüyor. Uzel işçileri her pazar günü yaptıkları eylemlerini kapalı fabrika önünde ve bölgedeki ilçe meydanlarına taşıyarak kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.”

Kaynak:İşçi Gazetesi