Direniş sen ne güzelsin, Birleştiren, büyüten, öğretensin… – Sevda Emel Eyiol

Ankara Kadın Platformu ile Flormar işçilerine gittiğimiz destek ziyaretinin dönüş yolunda, durmadan tekrarlıyorum, bu sözleri, gördüklerimle, hissettiklerimle ete kemiğe bürünüyor dört kelimelik bir cümle, Direniş sen ne güzelsin!

Sabah erkenden işe koyulan kadınlar 77 gündür erkenden direnişe başlıyorlar. Alkışlarla hoş geldiniz dediler, sloganlarla hoş bulduk dedik, alkışlarla yalnız değilsiniz dedik, sloganlara bu direniş hepimizin dediler. İnmiyor yumrukları hiç, öyle inançlı öyle kararlılar.

Tüm gün çalışıp evlerine gidince yemek yapan, çocuk bakan onlarca kadının hayatı değişmiş yepyeni bir yol açılmış direnişle.

Destek ziyaretine gelenlerle morallerinin daha çok arttığını söylüyor Kadriye. Yeşil ışıl ışıl kıyafetine uygun taktığı eşarp ile gencecik bir işçi, 8 ay önce başlamış işe en son işten çıkartılan gruptanmış. Kadriye babası ve kardeşi gibi işçi, babası sendikalı ol, bir sorun çıkarsa sendika hakkını korur demiş. Babam hep sendika içinde olduğu için ilk günden beri destek verdi direnişe diyor, çoğunluğun ailesi destek zaten, ailesi karşı gelenlerde oldu ama onlar gelmeye devam ettiler diyor.

Desteğe gelen bir grup giderken zafer işareti yaparak el sallarken yanındaki arkadaşını gülerek uyarıyor, öyle el sallama sende zafer işareti yap diye. Benim onları kucaklayacak gibi bakışımı görünce, daha önce bunun ne demek olduğunu bilmiyordum. Zafer demekmiş barış demekmiş bu. Hepsini yeni öğrendik, diyor yüzünde kocaman umut veren gülümseme ile. Aynı coşku ile devam ediyor arkadaşı. Daha önce dağıtılan bildirileri almaz işim var diyerek hızlı hızlı yürüyüp geçerdim. Şimdi nerede bildiri dağıtıldığını görsem gidip alıyorum hatta geçen gün güzellik merkezi broşürü dağıtan gençler para kazansın diye arkalarına takılıp kayıt bile yaptırdım, diyor gülerek. Daha önceleri eylem yapanları görünce, hiç bakmadan ya da gözlerimi kaçırarak geçerdim yanlarından, şimdi bize böyle yapılınca üzülüyorum ama bende yeni öğrendim neden eylem yaptıklarını, diyor.
Desteğe gelenlerle mutlu oluyoruz diyor bir başka direnişçi kadın, kimse gelmeyince sesimiz duyulmuyor sanıyoruz ama misafirler gelince… Ayağınıza sağlık mutlu ettiniz bizi…
Sizin emeğinize, yüreğinize sağlık inanç oldunuz umut oldunuz…

Direniş sen ne güzelsin.

Güle güle dostlar yine bekleriz, diyerek zafer işaretleri ile yolcu ettiler bizi, zafere kadar direniş diyerek sarıldık, kucaklaştık.
Direniş sen ne güzelsin!