DİSK Basın-İş’ten Hürriyet’te yaşanan işten çıkarmalar için açıklama

Hürriyet gazetesindeki toplu işten çıkarmalara yönelik DİSK Basın-İş Sendikası açıklama yaptı. Açıklamada ‘İnsanca yaşamak için emek örgütlerinde buluşmaya çağırıyoruz’ dendi.

DİSK Basın-İş Demirören grubunda işten çıkarmalara yönelik bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Demirören grubu basın sektörüne atıldığı günden bu yana kurumları önce insansızlaştırıp ‘güvenli bölge’ haline getiriyor ardından kapatıyor” denildi. DİSK Basın-İş Sendikası’nın açıklaması şöyle:

“Basın tarihinin alışıldık uygulamalarından biri haline geldi toplu işten çıkarılmak. Her defasında arkadaşlarımız yoksulluğa, işsizliğe itildi.

Demirören grubunda yaşanan son işten çıkartma uygulaması her yönüyle bu aşağılık uygulamaların zirvesi oldu. İnsanlar işten çıkartıldığını gazetede çalışırken evden gelen telefon ile, mesaisi tamamladıktan sonra çıkarken öğrendi. Demirören grubu basın sektörüne atıldığı günden bu yana kurumları önce insansızlaştırıp ‘güvenli bölge’ haline getiriyor ardından kapatıyor.

İşten çıkartmalara sendikalaşma çalışmasının neden olduğu söylentisi yayıldı. Bu her zaman patronların sıkça başvurduğu ve hoşlandığı bir durum. Kendileri TUSiAD ve benzeri bir çok kurumda örgütlenmekten geri durmazlar. Ama çalışanların örgütlenmesine tahammül edemezler. Ancak unutmayalım kendilerinde bu gücü bulmalarının nedeni onların örgütlü çalışanların örgütsüz olması.

İnsanca yaşamak ve çalışmak için tek yol örgütlenme. Tüm dostları gücünü haklarını savunacak emek örgütlerinde buluşmaya çağırıyoruz.”