DİSK: “Mücadeleye devam diyen metal işçileri onurumuzdur”

Metal iş kolunda 5 Şubat’ta başlayacak grev ile ilgili olarak DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “11 ildeki 41 fabrikada greve çıkacak olan Birleşik Metal İş üyesi 10 bin metal işçisinin mücadelesi, işçi sınıfının ve DİSK’in onurlu bir mücadelesi olarak tarihe yazılacaktır” denildi.

Metal iş kolunda 5 Şubat’ta başlayacak grev ile ilgili olarak DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu bir açıklama yayımladı.

“Mücadeleye devam diyen metal işçileri onurumuzdur” başlığıyla yapılan açıklamada “Birleşik Metal İş sendikamızın üyesi 10 bin metal işçisi greve çıkıyor” denildi.

“Sendikamız mücadeleye devam kararı aldı”

MESS’in yüzde 17 oranındaki son teklifini üyesi olan işçilerle beraber değerlendiren Birleşik Metal İş Sendikası’nın mücadeleye devam kararı aldığını belirten Çerkezoğlu, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Şurası açıktır ki, işçilere sefalet ücreti dayatan işverenler cesaretini grev yasaklarının, düşük ücret politikalarının sahibi iktidardan almaktadır. 5 Şubat’ta grev kararı alan Birleşik Metal İş üyesi metal işçileri ise gücünü ve cesaretini, örgütünden, birliğinden, yolunu aydınlatan tarihinden ve her gün hayatı yeniden yaratan ellerinden alıyor. Metal işçileri bugüne kadar fabrikalarda, sokaklarda, meydanlarda iradesini göstermiştir. Metal işçisi sefalet ücreti dayatmasına boyun eğmeyecektir.”

“Program 3 Şubat’ta belirlenecek”

Yapılan açıklamada 3 Şubat 2020 tarihinde toplanacak olan DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda metal işçilerinin mücadelesine ilişkin programın da belirleneceği ifade edildi.

Açıklama “11 ildeki 41 fabrikada greve çıkacak olan Birleşik Metal İş üyesi 10 bin metal işçisinin mücadelesi, işçi sınıfının ve DİSK’in onurlu bir mücadelesi olarak tarihe yazılacaktır” ifadeleriyle son buldu.

“Metal patronlarının düşük ücret dayatmasına karşı 5 Şubat’ta grevdeyiz “

Çerkezoğlu, bu sabah (30 Ocak) Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu programa katılarak metal iş kolundaki grevi değerlendirdi.

Çerkezoğlu, Küçükkaya’nın “Grev ve lokavt restleşmesinin ardından uzlaşma sağlandı diyor Dünya gazetesi. Bu konu hakkında bir şey söylemek ister misiniz?” sorusu üzerine şöyle konuştu:

“Metal sektöründe toplu sözleşme dönemi önemli. Çünkü metal sektörü ekonominin lokomotif sektörlerinden bir tanesi. Türk-İş ve Hak-İş’e bağlı sendikalar imzaladı ama aynı zamanda DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş sendikamızın 42 fabrikada 11 bin işçiyi kapsayan bu toplu sözleşme sürecinde yürüttüğü bir mücadele var. Birleşik Metal İş sendikamız dün aldığı kararla, daha önce almış olduğu 5 Şubat’ta uygulamaya koymayı ilan ettiğimiz grev kararının arkasında duruyor ve metal patronlarının bu düşük ücret dayatmasına karşı durdu. Ve bu sözleşmeyi imzalamadık. 5 Şubat’ta Birleşik Metal İş sendikamız bütün fabrikalarındaki işçilerle birlikte greve çıkacak. Çünkü biraz önce ifade ettim. Gelir dağılımı adaletsizliği ve ücretlerin düşmesi noktasında metal sektörü lokomotif sektörlerden bir tanesi. Üretilen değer son derece yüksek ama işçilerin metal işçilerinin bundan gerekli payı, olması gereken payı almadığı bir süreçteyiz. O nedenle biz, Birleşik Metal İş sendikamız grev kararının arkasında durduk, bütün fabrikalarda bütün işçilerle toplantılar yaparak ve Toplu Sözleşme Komisyonu’nun aldığı kararla ‘Mücadeleye devam’ dedik.”