DİSK: Ücretsiz İzin Dayatması Yasa Tasarısından Çıkarılmalıdır

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “İşten çıkarma yasaklanıyor” propagandasıyla sunduğu fakat ücretsiz izinleri yasalaştıracak olan torba yasa tasarısına karşı İstanbul Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürlüğü önünde açıklama yaptı.

Basın açıklamasını yaparken “sosyal mesafe”ye dikkat ettiklerini ama milyonlarca işçinin şu an fabrikalarda, inşaatlarda , tersanelerde hiçbir önlem alınmadan çalıştırılmaya devam edildiğini belirten Arzu Çerkezoğlu “Hükümet, sürecin ciddiyetiyle bağdaşmayan sadece sermayeyi korumaya yönelik politikalarına devam etmektedir.”dedi.

Haftaiçi işe gitmeyi şart koyup hafta sonu evde kalmanın hiçbir akla, bilime uygun olmadığını söyleyen Çerkezoğlu, “Türkiye sadece hafta sonları bulaşan bir virüsle mi karşı karşıyadır ? Dün itibariyle 257 üyemiz COVİD-19 pozitif, 407 üyemiz karantinada bulunmaktadır.” dedi.

“Çarklar dönecek inadı ile daha kaç işçi hayatını kaybedecek”

Devrimci Yapı İş Sendikası Avrupa Yakası Temsilcisi Hasan Oğuz’un hayatını kaybettiği sürece de değinen Arzu Çerkezoğlu, “Hasan arkadaşımız Galataport inşaatında çalışıyordu, Galataport’ta 3 Nisan günü 3 tane pozitif vaka tespit edildi ama ona rağmen şantiye durdurulmadı. Bundan 4 gün sonra Hasan arkadaşımız kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve ne yazık ki kurtarılamadı. Hasan arkadaşımızın ölüm raporunda ölüm şekli bulaşıcı hastalık olarak belirtildi.” diyerek bu salgın günlerinde “Çarklar dönecek inadı ile daha kaç işçi hayatını kaybedecek?” sorusunu sordu.

“Hükümet İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçiye daha az ödeme yapmak için yeni bir yol icat etmeye çalışmaktadır”

Yasa taslağının hiçbir sendikaya bildirilmediği söylenen açıklamada “Ücretsiz izne çıkarılan işçilere, normal şartlarda hak edecekleri işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden çok daha düşük ödeme yapılması amaçlanmaktadır. Taslakta yer alan miktar işsizlik ödeneğindeki en düşük miktarla aynıdır. Covid-19 süresi boyunca işlerin çoğunluğu günde 39 liraya mahkum edilmeye çalışılmaktadır. İşçi sınıfı bu salgın günlerinde kendisini bu sefalet ücretine mahkum etmeye çalışanları affetmeyecektir.” denildi.

“İşten Çıkarmalar Yasaklanmalı”

Geniş tanımlı işsizlik sayısının pandemi öncesinde bile 8 milyon kişiyi geçtiğini belirten Çerkezoğlu acilen alınması gereken önlemleri sıraladı;

*İşten çıkarmalar derhal yasaklanmalıdır.

*Ücretsiz izin dayatması yasa tasarısından çıkarılmalıdır.

*15 Mart 2020’den itibaren geçerli olmak üzere işini kaybeden, ücretsiz izne çıkarılan ve bu yasa ile işten çıkarılması yasaklanıp çalıştırılmayan tüm işçilere en az asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmalıdır.

*Zorunlu ve acil işler dışındaki tüm işler durdurulmalıdır.

*Kayıtdışı olup işini kaybeden işçilere hükümet asgari ücret düzeyinde kamu kaynaklarından destek sağlamalıdır.

*İşsizlik Sigortası Fonu işçiler için kullanılmalıdır.