Diyarbakır’da HDP kapısını kapatan polisten açıklamaya engel

Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik savaşa ilişkin İl Binası önünde açıklama yapmak için dışarı çıkmak isteyen HDP’lilere polis biber gazıyla saldırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü’nün, Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik savaşa ilişkin İl Binası önünde açıklama yapmak istedi. Açıklamanın yapılacağı saat 11.30’dan önce polis, parti binasının önünü kapatarak kimsenin dışarı çıkmasına izin vermedi. HDP binasının önündeki geniş alan polis midibüsleri ve TOMA’larla doldurulurken, çok sayıda polis ile bina ablukaya alındı. Valiliğin yasak kararını gerekçe gösteren polis, dışarı çıkıp açıklama yapmak isteyen gruba biber gazı ve coplarla saldırıdı..  Müdahalede bazı HDP’lilerin fenalaşırken, grup sık sık “Bijî berxedana Rojava” sloganı attı. HDP milletvekillerinin Diyarbakır Valiliği nezdinde yaptığı görüşmeler sonuç vermezken, HDP milletvekilleri Saliha Aydeniz, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Semra Güzel ve Musa Farisoğulları, bina önündeki merdivenlerde bir süre oturdu.

Polis ablukası sürüyor

Açıklama yapılmasına izin verilmemesi üzerine HDP’li milletvekillerin bina önünde, partililerin ise bina içindeki bekleyişleri sona ererken, bina önü ve çevresindeki polis ablukası ise sürüyor.

Bina önünde bekletinlenler de saldırdı 

HDP binası önünde oturma eylemi yaptırılan grup da binaya yönelik taşlı saldırıda bulundu.

Kaynak: M.A