Diyarbakır’da kayyum eylemi: Gün zulme karşı direnme günüdür

Kayyumlara karşı başlatılan oturma eyleminde konuşan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Öcalan’ın barış çağrılarına karşılık kayyumların atandığını belirterek, “Yakın bir zamanda bir daha kayyumlarını onlara göndereceğiz” dedi
İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınarak yerine kayyum atanmasının ardından Lise Caddesi üzerinde başlatılan oturma eylemi 16’ncı gününde devam etti. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Barış Anneleri, kentteki kitle örgütleri temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Yine eyleme, çocuklarıyla birlikte gelen aileler ile engellilerin katılımı dikkat çekti. Her gün farklı siyasi parti ve kitle örgütleri temsilcilerinin destek verdiği eylemi, bugün Ortadoğu ve bölgeye gezi amaçlı gelen bir Alman heyeti ziyaret etti. “İrademe dokunma” yazılı pankartını açıldığı eylemde, yurttaşlar sık sık alkış ve çalınan düdükler eşliğinde “Direne direne kazanacağız”, “Kayyum kaç kaç Amed halkı geliyor” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz” sloganları atıldı. Yoğun polisiye önlemlerin alındığı eylemde polis, eylemin yapıldığı alana çıkan yolu bariyerlerle çift yönlü araç trafiğine kapattı.
SERBEST KÜRSÜ KONUŞMALARI
Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde, Kürtçe direniş şarkılarının söylenmesi üzerine polis kitleye uyarıda bulundu. Polisin uyarısına kitle “Direne direne kazanacağız” sloganıyla karşılık verdi. Serbest kürsünün kurulduğu alanda kısa konuşmalar yapan yurttaşlar, Kürt sorunun çözümsüzlüğüne, kayyum politikalarına, antidemokratik uygulamalara dikkat çekerek, Kürtler arasında kurulacak ulusal birliğin önemine vurgu yaptı. İki saatlik oturma eyleminin ardından kitle, basın açıklaması yaptı.
‘BOYUN EĞMEYECEKTİR’
HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, kayyum atamalarının siyasi bir karar sonucu olduğunun altını çizerek, “Bu ilk değil. 31 Mart’ta kayyumları onlara gönderdik. Yakın bir zamanda bir daha kayyumlarını onlara göndereceğiz. Ne yaparsanız yapın, Kürt halkı kayyumlarınıza, saldırılarınıza, katliamlarınıza karşı boyun eğmeyecektir. 1990’larda olduğu gibi bu halk bütün saldırılarınıza karşı direnecektir” dedi. Kayyumlara karşı demokratik siyasette ısrar edeceklerini vurgulayan Uca, “Bu halkın iradesine karşı hukuksuzluklar sürüyor. Halkın iradesine tahammül edemeyecekseniz, neden seçim gerçekleştiriyorsunuz? Çünkü AKP-MHP faşist ittifakı Kürt düşmanı. Dün direndik, bugün direniyoruz, yarın da direneceğiz. Yarın yine seçim olsa yine kayyumları göndereceğiz” ifadelerini kullandı.
‘BARIŞ ÇAĞRILARINA KARŞILIK KAYYUM ATADILAR’
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için mücadele edeceklerini kaydeden Uca, “Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kalkınca kayyumlar gidecek. Çünkü Sayın Öcalan’ın barış çağrılarına karşılık olarak kayyum atadılar. Gün, faşizme ve zulme karşı direnme günüdür” diyerek ortak mücadele çağrısında bulundu.
‘BAŞIMIZ DİK’
Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Diyarbakır’da 16 gündür devam eden oturma eyleminin kararlılıkla süreceğini belirterek, “Hiçbir eşbaşkanımız ihaleye fesat karıştırmakla anılmadı. Onlar kendi vakıflarına, derneklerine para aktarıyor. Herkesi böyle sanıyorlar. Bizim belediye eşbaşkanlarımızın başı dik, alnı aktır” diye konuştu.
‘KAYYUMA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ’
Beyaz tülbentli annelerden Aklime Hanas da kayyumlara oy vermediklerini söyleyerek, “Zulümle, hırsızlıkla, kayyumla bir yere varamazlar. Yarın yine seçim olsa, kayyumlara oy vermeyeceğiz. Zulme, hakarete ve kayyuma karşı mücadele edeceğiz” dedi.
Açıklama, yapılan 10 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.