Diyarbakır’da Kayyum’dan Halka Sahte Dezenfektan

Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin sahte dezenfektan dağıtmasını, halkın canına kastetme olarak değerlendiren HDP, kayyum Hasan Basri Güzeloğlu’nun görevden alınmasını veya istifa etmesini istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü’nün, kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’nin sahte dezenfektanı toplu yaşam alanları ile kamu, özel kurum ve kuruluşlara dağıttığının ortaya çıkmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, kayyumun görevden alınmasını istedi.

AKP hükümetinin yaptığı koronavirüse karşı politika üretememesi nedeniyle halkın sağlığının her geçen gün daha da tehlikeye atıldığına işaret edilen açıklamada, “İnsan sağlığının pamuk ipliğine bağlı olduğu bugünlerde sokağa çıkma geriliminin etkisi ortadan kalkmadan dün de Diyarbakır halkı büyük skandal ile karşı karşıya kaldı” denildi.

Sahte dezenfektan araştırılmalı

Sahte dezenfektanların kullanılan maddelerin Sağlık Bakanlığı bağlı Bilim Kurulu tarafından araştırılması, halk sağlığına yönelik içerdiği tehlikelerin kamuoyuna açıklanmasının istendiği açıklamada, “Her şeyi ‘ben yaptım oldu’ şeklinde yapan AKP’nin genel siyasal karakterinin yerele sirayet etmesi insan yaşamına mal olacaktır. İlimizde kurulan İl Pandemi Kuruluna sağlık ve meslek örgütlerinin alınmaması ve kimin tarafından nasıl yapıldığına dikkat edilmemesi bu sonucu doğurdu” ifadeleri kullanıldı.

‘Halkımızın yaşamı bu kadar ucuz değildir’

Kentin en iyi hekimlerinden olan ve görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı’nın yerine atanan kayyumun toplumun sağlığı hiçe sayıldığı belirtilen açıklamada, “Sayın Dr. Selçuk Mızraklı’nın yerine atanan kayyım, toplum sağlığını hiçe sayan bu sahtekarlıkla Diyarbakır halkının canına kastetmiştir. Salgın ile mücadeleye popülist ve fırsatçı bir politika ile yaklaşarak AKP’yi kurtarma ve yandaşları zengin etme meselesi olarak bakan kayyım Diyarbakır halkına karşı suç işlemiştir. Halkımızın yaşamı bu kadar ucuz değildir” sözlerine yer verildi.

‘Büyük bir suçtur’

Kayyuma gerekilen cezanın verilmesi belirtilen açıklamada, “Buradan hareketle kayyım Güzeloğlu bir an önce ya istifa etmeli ya da görevden alınmalıdır” talebine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Halkın yaşamı böyle insanlara teslim edilemez. Eğer AKP halkın canına kasteden kayyımı hemen görevden almazsa bu suçun ortağıdır. Birilerinin görevden alınması için onlarca insanın ölmesi mi gerekiyor? Yapılan sahtekarlık insan yaşamına mal olabilecek büyük bir suçtur. AKP artık toplum sağlığına zarar veren bir yapıya dönüşmüştür. Bütün kamuoyunu Diyarbakır halkının sağlığını hiçe sayan bu suça, sahtekarlığa karşı konuyu takip etmeye ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.” denildi

Kayyum hesap vermeli’

“Sahte dezenfektanların alındığı, birçok kuruma dağıtıldığı ve halkın yaşam alanlarının bu sahte dezenfektanlarla sözde dezenfekte edildiği göz önüne alınırsa kentimizde olası hasta artışlarından doğrudan kayyum yönetimi sorumludur” vurgusu yapılan açıklama, şöyle son buldu: “Kendileri de bu durumu kabul etmiş ve sağlık daire başkanı görevden alınmıştır. Ancak her zaman olduğu gibi durum sadece bir kişinin sorumsuzluğuymuş gibi yansıtılıp olayın üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Oysa bu dezenfektanların bu güne kadar nerelere dağıtıldığı, nerelerin sözde dezenfekte edildiği açıklanmalı, halkımızdan özür dilenmeli başta kayyumun kendisi tüm sorumlular hesap vermeli ve derhal istifa etmelidirler. Kayyum politikasızlığı irade gaspıdır, hırsızlıktır ve halk sağlığına zararlıdır.”