Diyarbakırlılar: Bu bir nabız yoklamadır

Diyarbakır’da belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına karşı günlerdir protesto eden yurttaşlar, Halk bu hukuksuzluğu kabul ederse, diğer belediyelerin de üzerine gidecekler ve bu şekilde yayılacak’ dedi

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak, yerlerine kayyum atanması sokaklarda yurttaşlar tarafından protesto ediliyor. Diyarbakır’da devam eden protestolara katılan yurttaşlara polis gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale edildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) binası ve çevredeki polis ablukası sürerken, yurttaşlar, haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı sokakları terk etmeyeceklerini söyledi.

‘İrademizi teslim etmeyeceğiz’

Yurttaşlardan Meryem Soylu (55), iradelerine el konulmasından dolayı sokaklarda olduğunu belirterek, “Bedenimizde bir damla kan kalıncaya kadar direneceğiz” diye konuştu. Devletin her zaman zor ve zülüm uygulamak istediğini aktaran Soylu, halkın iradesi olan belediyelerin zorla alınmak istendiğini dile getirdi. Halkın hiçbir zaman baş eğmediğini dile getiren Soylu, “Bizler bir kişi kalıncaya kadar direnip bunun karşısında durup, irademizi teslim etmeyeceğiz. Bunu iyice bilsinler” dedi.

‘Kayyumu tanımıyoruz’

Ayşan Kanuş Zengin (36) adlı yurttaş, Kürtlerin 40 yıldır kimliğini bildiğini belirterek, “Bizler ayakta kalacağız. Kayyum ve soykırımı kaldıracağız. Suriye’deki politikaları boşa çıktığı için bu kayyumu atadılar. Kayyum soykırım diyor, fakat bizler alanlardayız. Kayyumu tanımıyoruz. Bizler dört parça Kürdistan ve tüm dünyaya sesleniyoruz: Artık yeter değil mi nereye kadar?” ifadelerini kullandı.

‘Bugün yapılan nabız yoklamadır’

Bütün dünyanın kayyum atamalarının haksız ve hukuksuz olduğunu bildiğini söyleyen Rasim Özünlü (30), seçimden önce AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, “Belediyeleri alsalar da onlardan geri alacağız” sözünü hatırlattı. Herkesin birlik olması gerektiğini işaret eden Özünlü, “Bugün yaptıkları şey nabız yoklamaktır. Böyle değerlendiriyorum. Eğer halk bu hukuksuzluğu kabul ederse, diğer belediyelerin de üzerine gidecekler ve bu şekilde yayılacak. Bundan dolayı Kürdistan halkı, Batı ve Avrupa’nın tümünün ayağa kalkması lazım. Bu hukuksuzluğu kabul etmememiz lazım. Halkı korkutuyorlar. Halkın korkmaması lazım birlikte olması lazım” şeklinde konuştu.

‘Belediyeler halkındır’

Kürtlere seslenen Abdulkadir Kızılay (55) ise, “Davamıza ve belediyemize sahip çıkmamız gerekir. Belediyeler halkındır Erdoğan’ın değil” dedi. Milletvekilleri ve tüm belediye başkanlarının istifa edip sine-i millete dönmesi gerektiğini söyleyen Kızılay, iradeleri için orada olduklarını söyledi.

Yurttaşlardan Medine Ölçen (33) de, 3 gündür sokaklarda olduklarını belirterek, halkın iradesiyle seçilen kurumlarının gasp edilip el konulduğunu söyledi. “Biz kadınlar bunu taciz ve tecavüz olarak ele alıyoruz” diyen Ölçen, polislerin vahşi bir şekilde kendilerine saldırdığını ifade etti. Ölçen, “Fakat etrafımızı tutuyorlar. Bu faşizmin fotoğrafıdır. Öyle basit bir şekilde hakkımızı teslim etmeyeceğiz. Direnebildiğimiz kadar burada direneceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Yaşam