Doktorlardan başbakan hakkında suç duyurusu: Tehlikeyi bildikleri halde önlem almadılar, yalan söylediler!

Doktorlardan başbakan için suç duyurusu: Tehlikeyi bildikleri halde önlem almadılar, yalan söylediler!

Fransa’da 600 doktor Başbakan Edouard Philippe ve eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn hakkında suç duyurusunda bulundu. Doktorlar, Philippe ve Buzyn’in ‘tehlikeyi bildikleri halde önlem almadıklarını’ öne sürdü

Fransa’da covid-19 korona virüsü salgının yol açtığı krizin yönetiminde ‘devlet yalanı’ söyledikleri iddiasıyla Başbakan Edouard Philippe ve eski Sağlık Bakanı Agnes Buzyn hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda bulunan doktorlar, Philippe ve görevinden geçen ay istifa eden Buzyn’i salgın ile ilgili ‘tehlikeyi bildikleri halde zamanında gerekli önlem almamakla’ suçladı.

Fransız basınında yer alan haberlere göre 600 doktor, salgının yol açtığı krizin yönetiminde ‘devlet yalanı’ söyledikleri gerekçesiyle Philippe ve Buzyn hakkında Paris’teki Adalet Divanı’na suç duyurusunda bulundu. Doktorların avukatı Fabrice Di Vizio, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin, “’Fransızlardan gizlediği bilgilerin ortaya çıkarılması’ için soruşturmanın açılması gerektiğini söyledi.

“Maske yok, 100 bin yaşlı ölebilir”

Diğer yandan, huzur ve yaşlı bakım evlerinde görev yapan sağlık personeli, Sağlık Bakanı Olivier Veran’a gönderdiği mektupta, buralarda kalan kişilerin yaş ortalamasının 85 olduğunu ve birçoğunun kronik hastalığı bulunduğunu belirterek, maske yetersizliği nedeniyle 100 bin yaşlının hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Son günlerde, salgınla mücadele eden ve virüs tespit edilen kişilere tedavi uygulayan doktor ve hemşirelerin maskelerin yetersizliğinden şikayetçi olduğu belirtilmişti.