Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nden atlı faytonlara karşı eylem çağrısı

Don Kişot Bisiklet Kolektifi, geçtiğimiz senelerde de gündem olan atlı faytonların kaldırılması için 27 Temmuz 2019 Cumartesi saat 19.00’da Kadıköy Rıhtım Adalar İskelesi önünde buluşarak Bostancı’ya pedallamaya çağırıyor. 20.20’de Bostancı Adalar İskelesi önünde basın açıklaması gerçekleştirilecek.

Son yıllarda giderek artan şekilde ülke gündeminde yer alan atlı faytonların kaldırılması meselesinde “Faytondan in, bisiklete bin” sloganıyla bir eylem çağrısı da Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nden geldi.

Hayvanların “aynı yer ve zaman ağına takıldığımız yeryüzünün hissedebilir toplulukları” olarak tanımlandığı çağrı metninde, “Atlar için köleliğin hüküm sürdüğü, İstanbul Adalar ve faytonculuk yapılan her yerde, faytonculuk adı altında atlara yapılan zulme derhal son verilmelidir!” talebinde bulunuldu.

Hayvanlara binlerce yıllık adalet borçlu olunduğunun dile getirildiği eylem çağrısında, atların faytonlara koşulduğu yerlerde “daha az sayıda atlı fayton” ya da faytonlardaki atlar için “daha iyi yaşam koşulları” gibi refahçı yaklaşımlar reddedilerek atlı faytonların tamamen kaldırılması ve atların kullanılmadan yaşamlarına devam etmelerinin sağlanması talep edildi.

Çağrıda ayrıca, atlı faytonların kaldırılması yetkisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğu hatırlatılarak, 2019 yerel seçimleri öncesi Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’nun “SÖZ VERİYORUM” metnine imza atarak metnin 15. maddesinde “Atlı Faytonları kaldırarak yerine akülü ulaşım araçları koyacağıma, kurtarılan atların etolojilerine uygun geniş doğal ortamlarda rehabilite edilerek ölene kadar yaşamlarını sürdürmelerini sağlayacağıma… söz veriyorum” diyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu sözünü yerine getirmesi istendi.

27 Temmuz 2019 Cumartesi saat 19.00’da Kadıköy Rıhtım Adalar İskelesi önünde buluştuktan sonra Bostancı’ya pedallayacak eylemciler, saat 20.20’de Bostancı Adalar İskelesi önünde basın açıklaması yapacak. Eyleme, atlı faytonların kaldırılmasını ve atların hayatları boyunca kullanılmadan yaşamasının sağlanmasını destekleyen herkes bisikletle katılabilecek.

Kolektif, geçen sene de atlı faytonların kaldırılması talebiyle bisiklet turu düzenlemiş, yol boyunca halkın alkışlı desteğini almıştı.

Eylem sayfası: https://www.facebook.com/events/464495777685513