Donbass’ta gündem Kiev’in Saldırıları ve referandum

Geçtiğimiz ay lideri Zaharcenko’yu Ukrayna özel kuvvetleri üyelerinin bombalı saldırısında kaybeden Donetsk Halk Cumhuriyeti bağımsızlık referandumu yapmayı planlıyor. ABD referanduma karşı çıkarken, Kiev saldırılarının dozunu artırdı.

Sputnik’in aktardığı haberde ABD Dışişleri Bakanlığı Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, ABD’nin bölgenin statüsünün belirlenmesi için Donbass’ta referandum yapılması fikrini reddettiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yardımcısı Yuriy Uşakov, daha önce Vladimir Putin ile Donald Trump’ın Helsinki zirvesinde Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin statüsünün belirlenmesi için Donbass Bölgesi’nde referandum yapılması olasılığını ele aldıklarını açıklamıştı.

Kiev saldırılarının dozunu artırıyor

Donetsk Halk Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı resmi sitesinde yapılan açıklamalarda ve Donetsk Haber ajansının aktardığı haberlerde; Kiev’in yaptığı saldırılarda çok sayıda askerin ve aralarında çok sayıda çocuğun bulunduğu sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Bakanlığın 10 Ekim itibariyle, hangi tarihler arasını kapsadığı belirtilmeyen açıklamasında;

-74’ü çocuk 467 sivilin hayatını kaybettiği; 155’i çocuk 826 sivilin yaralandığı; 12 asker ve 37 sivilin tutsak alındığı; 11 bin civarında evinde zarar gördüğü bilgisi verildi.

DPR yönetimi bu durumu savaş suçu olarak gördüğünü ilan ederken, açtığı telefon hattıyla, Kiev yönetiminin suçlarının bildirilmesini istedi.

Donetsk ve Luhansk arasında işbirliğini güçlendirme çalışmaları

DPR ve LPR (Luhansk Halk Cumhuriyeti) arasında yönetimsel ve yaşamsal olarak işbirliğini sıkılaştırma çalışmaları yapılıyor. Parlamentolar arası işbirliği yasası kapsamında çıkan son kanunlar; kimlerin Donetsk ve Luhansk’ta kamu görevine girebileceğini belirliyor. Bu kanunlar ortak vatandaşlık tanımı oluşturmanın ön adımları olarak görülüyor.

Aleksander Zaharcenko’nun ölümünün 40. Gününde anma

Bombalı saldırıda hayatını kaybeden DPR başkanının yerine göreve gelen Denis Pushilin başkanlığında bir heyet Zaharcenko’nun 40’ını andı. Anmada çok sayıda Güney Osetya Cumhuriyeti, LPR ve DPR üst düzey yöneticisi bulundu.

Dikkat çeken bir katılım da Rusya Federasyonu Devlet Duması tarafından yapıldı. Kazbek Taisayev, Dmitry Sablin ve Andrey Kozenko’dan oluşan üç kişilik heyet olarak anmaya katıldı. Taisayev, Komünist Parti, diğer iki katılımcı ise Birleşik Rusya Partisi üyesi. Sablin, Suriye parlamentosuyla işbirliği çalışmalarında da yer alıyor.