Dünya çapında 163 ülkede 4 milyon kişi iklim grevine katıldı

Cuma günü küresel çapta iklim kriziyle mücadele çağrısı yapan küresel iklim grevine dört milyon kişi katıldı. Türkiye’De toplam 10 bin kişi iklim grevine çıkarken İstanbul katılımı 3 bin 500 oldu. Greta Thunberg, grevle ilgili “Bu büyük bir zafer” dedi.

Dünya’da birçok şehirde gençlerin başlattığı iklim grevleri son yılın en önemli eylemi olarak değerlendiriliyor.

  • 163 ülkede 5 bin 800 iklim grevi gerçekleşti.
  • 73 sendika, 3024 şirket ve 820 sivil toplum kuruluş grevlere destek verdi.
  • 7 bin 371 web sitesi ise Dijital İklim Grevi’ne çıktı, siteleri kapattı.
  • Toplamda 4 milyon kişi, iklim için greve çıktı.
  • Almanya’da katılım 1.4 milyon kişi oldu. (Berlin 100 bin.)
  • New York’ta katılım 250 bin kişi oldu.
  • 350.org’un açıkladığı bu sayılara göre Türkiye’de de toplamda 10 bin kişi iklim grevine katıldı. İstanbul’daki katılım sayısı ise 3 bin 500 olarak açıklandı.

Greta: Bu bir rüya olmalı

Greve yarın başlayacak Birleşmiş Milletler zirvesinde iklimin ön plana çıkmasını sağlayan aktörlerden iklim aktivisti Greta Thunberg, New York’tan katıldı.

Greta Thunberg, iki yıl önce tek başına başlattığı eylemin Cuma günü milyonlara ulaşmasının ardından “Çok mutluyum, bu büyük bir zafer” ifadelerini kullandı.

Greta ekledi: “Her şey çok kısa sürede oldu, bu bir rüya olmalı.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in çağrısı ile 23 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan İklim Eylem Zirvesi’nin taslak programı kamuoyu ile paylaşıldı.

“Söz değil, somut eylem”

Antonio Guterres zirve duyurusunu yaparken, “söz değil somut eylem” demiş, zirvede somut eylem açıklaması yapmayacak olan liderlere izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Özellikle dört temel alanda somut iklim eylemi beklediğini ifade eden BM Genel-Sekreteri, Japonya, Avustralya, Brezilya ve Suudi Arabistan’a zirvede söz vermediğini de kaydetmişti.

Zirve’de Türkiye’nin yanı sıra, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Hindistan, Çin, Endonezya, Rusya, Şili ve Finlandiya başta olmak üzere 75 ülke lideri duyuru yapacak. Bunun yanı sıra, özellikle özel sektörden de önemli duyurular gelecek. Allianz, Danone, Bank of England ve European Investment Bank gibi birçok kurum ve kuruluş somut iklim eylemlerini ortaya koyacak.