Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs risk seviyesini ‘çok yüksek’e çıkardı

Koronavirüs için ‘salgın’ tanımı yapan Dünya Sağlık Örgütü, Danimarka, Estonya, Litvanya, Hollanda ve Nijerya’daki tüm vakaların İtalya’daki salgınla bağlantılı olduğuna dikkat çekti.

Dünya çapında yayılması önlenemeyen ‘Covid 19’ adlı koronavirüs, için küresel risk seviyesini ‘yüksekten’, ‘çok yüksek’ seviyesine çıkaran Dünya Sağlık Örgütü, artık tüm ülkelerin salgına hazırlıklı olması gerektiği uyarısı yaptı.

‘Risk seviyesi en yükseğe çıkarıldı’

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından örgütün Cenevre’deki merkezinde yapılan açıklamada, ‘dünyanın tamamına yayılmadığı’ gerekçesiyle ‘pandemi’ durumu ilan edilmediğini dile getirken, ‘Küresel risk seviyesini yüksekten, en yükseğe çıkardık’ denildi.

‘Covid-19’ adlı koronavirüsün ilk görüldüğü Çin’deki vaka sayısının bugün itibariyle 78 bin 959’a ulaştığını açıklayan Ghebreyesus virüs nedeniyle ölen kişi sayısının da 2 bin 791 olduğunu belirtti.

‘Diğer ülkelerdeki salgınlar İtalya ile bağlantılı’

Çin dışında bugüne kadar 49 ülkede 4 bin 351 vaka tespit edildiğini söyleyen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, bu ülkelerde 67 kişinin yaşamını yitirirken, dünden bu yana Danimarka, Estonya, Litvanya, Hollanda ve Nijerya’da ilk vakaların ortaya çıktığına vurgu yaptı. Ghebreyesus, tüm vakaların İtalya’daki salgınla bağlantılı olduğuna da dikkat çekerek, Covid-19 vakalarının İtalya’dan 14 ülkeye ve İran’dan 11 ülkeye yayıldığını söyledi.

Kaynak: Artı Gerçek