Dünyada ırkçılık karşıtı protestolar yükseliyor

Almanya, İngiltere, Yeni Zelanda, Kanada ve Brezilya’da binlerce kişi ABD’de George Floyd’un öldürülmesine karşı yürüdü.

Dünyanın çeşitli şehirlerindeki insanlar, ABD’de polis tarafından siyahi George Floyd’un öldürülmesiyle yükselen ırkçılık karşıtı protestolarla dayanışma içinde yürüdüler.

25 Mayıs’ta Yeni Zelanda’nın en büyük şehri Auckland’da; ABD’nin Minneapolis, Minnesota kentinde George Floyd’un öldürülmesini protesto etmek için binlerce insan yürüdü.

Auckland protestocuları ABD Konsolosluğu’na yürüdüler, diz çöktüler ve “nefes alamıyorum” ve “Gerçek virüs ırkçılık” başlıklı pankartlar tuttular. Yüzlerce kişi, Yeni Zelanda’nın diğer yerlerindeki barışçıl protestolara ve nöbetlere katıldı.

Pazar günü Londra’nın merkezindeki bir toplantıda, binlerce kişi Amerikalı göstericilere desteklerini göndererek “Adalet yok! Barış yok!” ve “Kaç tane daha?” diye haykırdılar.

Brezilya’da yüzlerce insan, Rio de Janeiro’nun favela olarak bilinen işçi sınıfı mahallelerinde siyahlara karşı polis tarafından işlenen suçları protesto etti. Polisin onları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmasıyla, bazı göstericiler Floyd’un sözlerini tekrarlamak zorunda kaldı: “Nefes alamıyorum.”

Kanada’da da ırkçılık karşıtı bir protesto Montreal polisi ve bazı göstericiler arasında çatışmalara dönüştü.

Protestolardan fotoğraflar

 (Photo by DANIEL LEAL-OLIVAS / AFP) 

Yüzlerce kişi Londra’nın merkezinde toplandı ve Floyd’un ölümünü protesto etmek için ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü.

 

(Photo by Hollie Adams/Getty Images)

İnsanlar, Londra’da Trafalgar Meydanı’nda toplanarak ABD’deki protestolara destek verdi.

 

(Photo by Eric THOMAS / AFP) 

Birkaç bin gösterici Pazar günü Kanada’nın Montreal kentinde ırkçılık ve polis şiddetine karşı, ABD’deki gösterilerle dayanışma içinde yürüdü.

 

(Photo by SILVIA IZQUIERDO/AP PHOTO)

Kadınlar, Rio de Janeiro’daki favelalarda siyah halka karşı polis tarafından işlenen suçları protesto ediyor.

 

(Photo by REUTERS/Christian Mang)

Bir kadın Almanya’daki Hermannplatz Meydanı’ndaki protestolarda, yüz maskesini afiş olarak kullanarak “Siyah hayatlar beyaz duygulardan daha önemli” yazdı.

 

EPA-EFE/MICHELE TANTUSSI

Berlin’deki ABD Büyükelçiliği önünde,polis vahşetine karşı protesto yapıldı.

 

EPA-EFE/MICHELE TANTUSSI

Black Lives Matter hareketinin destekçileri, Berlin’deki ABD Büyükelçiliği önünde polis şiddetini karşı protesto etmek için afişler ve pankartlar tutuyor.

 

(Photo by David Lintott / AFP)

Yeni Zelanda protestocuları, Wellington’un Yeni Zelanda Parlamentosu önünde, Black Lives Matter protestosunda Floyd’un öldürülmesine karşı nöbet tutuyorlar.

 

 (Photo by Hannah Peters/Getty Images)

Protestocular, Auckland’daki Queen Caddesi’ne yürüdükten sonra; Maori Yerli topluluğu tarafından gerçekleştirilen geleneksel bir savaşçı dansı olan haka dansını yaptılar.