Dünyadan 1 Mayıs: Avusturya’nın çeşitli kentlerinde sokağa çıkılacak

1 Mayıs 2020’de insanlar Avusturya’nın çeşitli şehirlerinde sokaklara çıkacak.

1 Mayıs, işçi hareketi için geleneksel mücadele günüdür. Corona krizine rağmen, gösteriler 2020 yılında Avusturya’nın bazı şehirlerinde gerçekleşmeye devam edecek. Eylemcilere maske takmaları ve gerekli güvenlik mesafelerin korumaları söyleniyor.

Viyana’da kutlamalar için 11’de Opera ve Güzel Sanatlar Akademisi önünde kutlamalar devam başladı. 13’te ise Rathauplatz’da bir miting gerçekleştirilecek. 1 Mayıs 1999’da sınır dışı edilmesi sırasında Avusturyalı polis memurları tarafından öldürülen Marcus Omofuma’yı anmak ve devlet ve polis tarafından işlenen ırkçı şiddeti ele almak için saat 14’te Viyana Üniversitesi Kampüsü’nde bir anma olacak.

Fotoğraf: Michael Bonvalot “Kapitalizm hastalıktır, sosyalizm tedavidir”

Graz’da ise saat 14’te “Yeni Normallik Yerine Dayanışma” başlığıyla bir miting gerçekleştirilecek. Mitingi düzenleyen komitenin açıklaması şu şekilde:
“1 Mayıs tarihi emek mücadelesi günüdür. Ötekileştirilmiş, güvencesiz, görünmez ve sömürülen için mücadele günüdür.Bu yıl da 1 Mayıs’ın kaçırılmasına izin vermeyeceğiz,  protestolarımızı sokaklara götüreceğiz. Herkesin güvenliği ile ilgileneceğiz, mesafe ve maskelerle sokakta yürüyeceğiz. Bu, virüsün tehlikelerini göz ardı etmek değil, özellikle virüsün patlamasından bu yana, insanların her zaman olduğu tehlikeleri işaret etmek meselesidir.”