Dünya’dan Kanal İstanbul haberine açıklama: Unsurlar eksik

Dünya gazetesinden Kanal İstanbul’a ABD’li fon şirketinin talip olduğu haberi için açıklama: Haberimizde bazı unsurların eksik olduğu görülmüştür.

Dünya gazetesinde iki gün önce yayımlanan ve ‘Money Maker Management’ isimli bir fonun Kanal İstanbul’a finansman sağlamak amacıyla projeye talip olduğunu iddia eden haber için açıklama geldi.

Haberde fonun yetkilileri olarak Money Maker Management (MMM) CEO’su George Ghorayeb, Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi ve Türkiye ofisinin başına getirildiği belirtilen Elif Rahvancı’nın görüşlerine yer verilmişti. Haberin yayımlandığı gün söz konusu iddianın yanlış olduğu ortaya çıktı ve haber Dünya Gazetesi’nin internet sitesinden kaldırıldı.

Açıklama yaptılar

Gazetenin bugünkü birinci sayısında konuyla ilgili bir açıklama yer aldı. Açıklamada, “20 Ocak 2020 tarihli Dünya’da yayınlanan ‘ABD’li fon şirketi Kanal İstanbul’a talip’ haberimizde okurlarımızın da uyarılarıyla bazı unsurların eksik olduğu görülmüştür. Bu nedenle aynı gün Yayın Kurulu’muzun kararı ile internet sitesinden kaldırılmıştır. Bu haberimizle ilgili fikri takibe devam edeceğimizi, yeni bir bilgi edindiğimizde bunu okurlarımızla paylaşacağımızı duyururuz. Bu süreçte bizi uyararak bilgi veren meslektaşlarımıza ve dostlarımıza teşekkür ederiz” denildi.

Ne olmuştu?

Dünya Gazetesi’nde yayınlanan haberde “ABD’nin en büyük yedinci fon şirketi” MMM’nin Kanal İstanbul’a talip olduğu iddia edilmişti. Ancak ABD’li fon şirketleri arasında yapılan herhangi bir sıralamada böyle bir şirketin varlığına rastlanamamıştı. Mevcut şirket ise ABD değil Dubai merkezliydi. Haberde yer alan ve şirketin 30 ülkede ofisinin bulunduğu, şirketin şimdiye kadar çok sayıda projeyi fonladığı gibi bilgiler teyit edilememişti.

Kaynak: Gazete Duvar