Dünyanın en büyük teleskobu faaliyete geçti

Çin‘in 30 futbol sahası büyüklüğündeki FAST isimli dünyanın en büyük teleskobu, 3 yıl süren testlerin ardından faaliyete geçti. Devasa teleskop, evrenin bilinmeyen yönlerini açığa çıkarma konusunda bilim insanlarına yardımcı olacak.

Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde 5 yıllık bir çalışmanın sonucunda inşa edilen FAST teleskobunun maliyeti 170 milyon dolar. Bu arada FAST, 500 Metre Diyaframlı Küresel Radyo Teleskop anlamına geliyor.

Teleskop kademeli olarak dünya genelindeki astronomların kullanımına sunulacak. CERN’dekine benzer şekilde, “sonlu evren” kabulüyle, “evrenin oluşumu ve evrimine ilişkin gizemleri ortaya çıkarmak için güçlü bir araç görevi üstlenecek” gibi amaçlar edinmiş olsa da, daha ayağı yere basan projeler de çıkacak.

Dünyanın en büyük teleskobu FAST faaliyete geçti

Saniyede 38 GB veri toplayabilen teleskop, Çin’in “gökyüzündeki gözü” olarak nitelendiriliyor. Galaksilerde doğal hidrojen arayacak olan teleskop, zayıf pulsar (uzaya radyo dalgaları yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak.

Dünyanın en büyük teleskobu FAST iş başında - ShiftDelete.Net

Uzayda yaşam araştırmalarına da yardım edecek. Projenin baş mühendisi Jiang Peng, teleskobun gelecek iki-üç yıl içinde bazı önemli bilimsel keşiflere imza atmasını beklediklerini söyledi.

Pekin Üniversitesi’ne bağlı Kavli Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nden Li Kejia, söz konusu teleskobun bilinmeyen yıldızların ortaya çıkarılmasında ve hatta dünya dışı yaşam arayışlarında büyük işler başarabileceğini vurguladı.

Radyo teleskoplar, elektromanyetik tayfın radyo bölgesindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendiren çanak antenlerden oluşmuş alıcılar olarak tanımlanıyor. Fast Teleskobu, 3 yıllık test aşamasında 102 yeni pulsar tespit ettiğini de belirtelim.

Dünya dışı yaşama dair araştırmalara ilgili duyanlar; 1997 yapımı Robert Zemeckis‘in yönettiği Contact filmine göz atabilirler.