Eaton/Polimer işçilerinin direnişi sürüyor

Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Eaton/Polimer Kauçuk fabrikasında ‘küçülme’ gerekçesiyle işten atılan işçilerin fabrika önünde başlattığı direniş sürüyor.

Petrol-İş sendikasına üye işçiler, 23 Eylül’de kriz bahane edilerek işten atıldı. Atılanlardan bir grup işçi işlerine geri dönme talebiyle 25 Eylül’de fabrika önünde direniş başlattı.

Petrol-İş sendikasının 1 No’lu şube üyesi olan işçiler, işten atılmalarında sendikanın da onayı olduğunu, atılan işçilerin bir bölümünün sendika yönetimine muhalif işçilerden seçildiğini ifade ettiler.

Sendika genel merkezinin de kendilerine sahip çıkmadığını belirten işçiler tüm zorluklara karşın haklarını alıncaya kadar direnmeye devam edeceklerini söylüyorlar.

Gazetemize yazan bir işçi, zor koşullar altında yürüttükleri mücadelenin, işlerine geri dönme yanında işçileri masa başında satan uzlaşmacı sendikacılık anlayışına ve sendikacılığı geçim kapısı haline getirmiş asalak sendikacılara karşı da verildiğini belirtti.

Bugüne kadar 250’yi aşkın işçinin işten atıldığını belirten işçi, fabrikada hala yeni işten atmaların konuşulduğu bilgisini paylaştı.

“Sizi 2-3 ay sonra geri alacağız deyip insanların ekmeğiyle oynadılar”

İşçi arkadaşın verdiği bilgiye göre Eaton/Polimer yöneticileri, direnişteki işçiler de dahil olmak üzere, işten attığı işçileri arayarak ‘2-3 ay içinde sizi işe geri çağıracağız’ diyormuş.

Patronun bu yolla bir yandan umut verip mücadeleden caydırmaya çalıştığını, ancak diğer yandan da yeni işçiler çağırıp form doldurttuğunu, kendilerine selam verenleri tehdit ettiğini ifade eden direnişçi işçi, sayılarının sınırlı kalması konusunda da şu bilgileri paylaştı:

“Bazı arkadaşlar kıdem vb. haklarını alıp ‘bu bize yeter’ anlayışıyla çekildiler. Bazılarını sendikalardan arayan oldu, bazılarını da personelden iş çıkışı verilirken biz sizi 2-3 ay sonra geriye alacağız deyip insanların ekmeğiyle oynadılar ve 1 aylık hukuk sürecine balta vurdular. Bizi bile arayıp dediler ki işte ‘senin ne işin var direnişte, geri alacaktık’ sözleriyle caydırmaya çalıştılar. Direnişteki işçi sayısını azaltmak için ellerinden ne geliyorsa yaptılar ama yılmadık, ayaktayız.”

‘Sendikacılar patronla gizli görüşmeler yapıyor’

“İşe son giren ilk çıkar maddesine peşkeş çekti sendika ve işverenle gizli protokol imzalayıp raporlu işçisinden 11-12 yıllık işçiye kadar birçok insanı mağdur etti. Raporlu insanı işe çağırıp çıkışını verdiler.

Adam ayrımcılığı yaptılar. Ben 2017 girişliyim. Sendika yönetiminde çalışan akrabası 2018 girişli. Onu çıkarmadılar, gizli görüşmeler, anlaşmalar var, işlerine geldiği gibi ayarlama yaptılar.”

Direnişleri 1 ayı geride bırakan Eaton/Polimer işçileri seslerinin duyurulması için dayanışma çağrısı yapıyor.

Kaynak: İşçi Gazetesi