Eğitim emekçileri Ankara Tandoğan’da miting düzenledi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Ankara Tandoğan’da miting düzenledi.

Mitinge Türkiye’nin dört bir yanından binlerce eğitim emekçisi katıldı. Avrupa genelinde 11 milyondan fazla öğretmeni temsil eden Avrupa Eğitim Sendikaları Komitesi’nden (ETUCE) de mitinge destek mesajı gönderdi.

ETUCE’nin mesajında, Türkiye’deki öğretmenlerin ve öğrencilerin taleplerinin yanında olduğunu belirtti.

‘O BÜTÇE SARAYIN BÜTÇESİ DEĞİL’

‘Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı İçin’ başlığıyla düzenlenen mitingde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin ise şunları söyledi:
“Başka işlerde çalışırken iş cinayetlerinde, geleceğe dair, ‘artık umudum kalmadı’ diyerek intihar etmiş ataması yapılmayan tüm arkadaşlarımız için bugün Ankara’dayız. Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde diyor ki, ‘mesele maliyet meselesi’. Meslektaşlarımızın umutları, okulsuz, öğretmensiz bırakılan öğrencilerimizin eğitim hakkı maliyet meselesi olamaz. O bütçe sarayın, iktidarın bütçesi değil. O bütçe halkın bütçesi. Eğitim ve bilim emekçilerinin öğrencilerin bütçesi.”

“İŞ CİNAYETLERİYLE, İNTİHARLARLA KAYBETTİĞİMİZ ARKADAŞLARIMIZ İÇİN BURADAYIZ”

Sözleşmeli, ücretli denilerek güvencesiz çalışmanın dayatıldığını belirten Aydoğan, “Geçtiğimiz günlerde ‘mesleğimi yapmanın pamuk ipliğine bağlı olduğunu duymaktan yoruldum’ diyerek bir arkadaşımız yaşamını sonlandırdı. Günler geçmesine rağmen MEB ailesiyle, sevdikleriyle, meslektaşlarıyla acısını paylaşma noktasında bir açıklama yapmadı. İktidarın eğitim ve bilim emekçilerine bakışının fotoğrafı işte bu. Güvencesiz çalıştırılan öğretmen arkadaşlarımız için buradayız, ücretli güvencesiz çalıştırılan ataması yapılmadığı için iş cinayetleriyle, intiharlarla kaybettiğimiz arkadaşlarımız için buradayız” diye konuştu.

Kadrolu, ücretli sözleşmeli öğretmen ayrımını reddettiklerini söyleyen Aydoğan, “3 ay yatıyorlar yarım gün çalışıp tam maaş alıyorlar’ diyenleri de sözleşmeli arkadaşlarımıza ‘Ya eşinizi ya işinizi tercih edeceksiniz’ cümlelerinizi de unutmayacağız. Bizim mücadelemiz mesleğime haklarımıza sahip çıkma mücadelesi. Bizim mücadelemiz öğrencilerimiz çocuklarımız içindir. Bu topraklarda en yüksek sesle sloganlarımızı çocuklarımız için attık” diye konuştu.

‘YOKSUL AİLELERİN ÇOCUKLARI ÇOCUK İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRILIYOR’

Eğitime yok denilen bütçenin yıllardır teşvik adı altında özel okul patronlarına aktarıldığını ifade eden Aydoğan, “En yoksul ailelerin çocukları örgün eğitim dışında çocuk işçi olarak çalıştırılıyor, çocuklarımızın eğitim hakkı için buradayız. Gerici, ırkçı, cinsiyetçi müfredat ile kütüphane ve spor salonlarımızın olmadığı okullarda zorunlu mescitle, imam hatipleştirme ile, zorunlu din dersi ile laik eğitim yok edildi. Aladağ yanmaya devam ediyor. Öğrencilerimizin çığlıklarını biz unutmadık unutturmayacağız” dedi.

Konuşmasında proje okullarına, zorunlu din derslerine karşı mücadele eden velileri de selamlayan Aydoğan, “Cemaatlerle protokollerini tanımayacağız. Laik, bilimsel, demokratik, ana dilde eğitim mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

Miting türküler ve halaylarla sona erdi.

Kaynak:Duvar / İşçi Gazetesi – 23 Kasım 2019