Eğitim-Sen, kaçırılmak istenen üyesi Hayrullah Narin için açıklama yaptı

Ankara’da eğitim emekçisi Hayrullah Narin’in kaçırılma girişimine karşı üyesi olduğu Eğitim Emekçileri Sendikası 4 No.lu Şube’de basın toplantısı düzenledi.

“Değerli basın, değerli kamuoyu,

İçinden geçtiğimiz kriz ve savaş ortamında gündelik hayatımızı terörize etmeye, yurttaşları korku ve dehşete düşürmeye yönelik olaylarla karşılaşıyoruz. İnsanlar duyarsızlığa ve suskunluğa mı itilmek isteniyor?

Daha yeni İstanbul Beyoğlu’nda ülkenin belki de en çok izlenen korunan alanlarında birinde henüz daha 23 yaşındaki genç Halit Ayar bıçaklanarak öldürüldü. Emine Bulut kamuya açık bir alanda bir erkek tarafından çocuğunun gözü önünde öldürüldü.
Bugün burada saymaya vaktimizin yetmeyeceği karanlık olaylarla ne yapılmak isteniyor?

Tüm bu karanlık olaylar dizisine dün bir yenisi daha eklendi. Üyemiz Hayrullah Narin Eryaman’ın kalabalık, merkezi noktasında kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce, camları filmli, siyah renkli minübüse zorla bindirilerek kaçırılmaya çalışılmıştır. Olay Optimum AVM karşısında otoparkta yaşanmıştır. Üyemiz Hayrullah Narin, otoparktaki aracına binmek üzere geldiğinde durdurularak, ismiyle hitap edilmiş, kendisiyle konuşmak istediklerini söyleyen ve kendilerini polis olarak tanıtan 3 kişi tarafından araca bindirilmek istenmiştir. Hayrullah arkadaşımız bu kişilere kimlik sorduğunda hızlıca kimlik göstermişlerdir. Kendilerini polis olarak tanıtan bu kişilerin hareketlerinden şüphelenen Hayrullah Narin, gözaltı mı yaptıklarını sorarak, gerekli evrakları istemiştir. Bunun üzerine bu kişiler kabalaşarak arkadaşımız zorla araca bindirerek kaçırmaya kalkışmışlardır. Hayrullah arkadaşımız bağırarak çevrenin dikkatini çekmiş, bu kişilerin ellerinden kurtulmayı başarmıştır. Bunun üzerine kişiler paniğe kapılarak araçlarına binip kaçmışlardır. Bu aracın fotoğrafları elimizde mevcuttur.

Yaşanan bu durum sonrasında hızlıca emniyete ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Yaşanan bu olayda birçok karanlık nokta mevcuttur.

Bu kişiler kendilerini polis olarak tanıtmışlardır, kendilerinden istenince de kimlik göstermişlerdir. Üyemiz Hayrullah Narin iş ve ev adresi belli, telefonla arandığında bile çok rahatlıkla ulaşılabilecek bir öğretmendir. Böyle bir yönteme başvurulması kabul edilemez. Bu kişiler polis değilse Ankara Valiliği’nden, savcılıktan hızlı bir açıklama bekliyoruz. Bu kişilerin kimliğinin tespit edilememesi mümkün değildir. Bu yaşanan olay mobesse kameralarının ve işyerleri güvenlik kameralarının bulunduğu, birçok Ankaralı’nın geçtiği merkezi bir yerde yaşanmıştır. Bundan dolayı bu kişilerin bir an önce hukuk önüne çıkarılmasının talep ediyoruz.
Değilse; kamu kurumlarının da dahil olduğu asla kabul edilemez bir olayla karşı karşıyayız demektir.
Değerli basın, değerli kamuoyu; hukuksuzluk, keyfiyet ve korku olağanlaştırmak isteniyor. İnsanların tepkilerinin arttığı bu savaş ve kriz ortamında insanlar korkutularak suskunluğa mı itilmek isteniyor?
Bugün Ankara’ da sendikamızın ve demokratik kitle örgütlerinin yapmak istediği birçok eylem ve etkinlik baskı ve zorla hukuksuzca engellenmektedir. Daha yeni Sakarya Caddesi’nde TİS ile ilgili basın açıklaması yapmak isteyen KESK Ankara Şubeler Platformu Ankara Valiliği’nin emriyle Ankara Polisince engellenmiştir.
Üyemiz Hayrullah Narin’in başına gelen bu olay geçmişin karanlık günlerinde yaşananları hatırlatmaktadır. Korku ve dehşet ortamı yaratılmak istendiğinin farkındayız. Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube olarak üyemiz Hayrullah Narin’in yanındayız ve bu hukuksuz olayın takipçisiyiz. Bir kez daha savcılığı, Ankara Valiliği’ni ve kamunun ilgili kurumlarını bu olayı ayadınlatmak üzere göreve davet ediyoruz.
Tüm emekçileri, demokrasi, hukuk ve barış için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Çünkü biliyoruz ki ancak o zaman karanlıklar aydınlığa çıkar.”

Gülhan Şimşek
Eğitim Sen Ankara 4 No’lu Şube Başkanı