Ekonomik kriz derinleşiyor, işçi ve emekçiye yıkılıyor

AKP enflasyonu düşürdük dese de her gün yeni zamlarla karşı karşıyayız. Halk, geçen yıl satın alınan pek çok ürünü artık sofrasına alamaz duruma geldi. Sürekli artan fiyatları ve ekonomik krizin etkilerini Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ile konuştuk.

‘AKP’nin yönetememe krizi’

Ekonomik krizin devam edeceğini dile getiren KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, “Türkiye bu krizi kısa sürede atlatmayacak gibi gözüküyor. Siyasal anlamda da bir kriz var. Bu siyasal kriz yabancı yatırımcı açısından güvensizlik ortamı yaratıyor. Eylül ayı itibariyle pek çok fabrika işçileri işten çıkarmaya başladı. Geçtiğimiz ay açıklanan geniş tanımlı işsizlik 7 milyona ulaştı. AKP yönetememe krizinde şu anda. Hepimizin mutfağına yangın düşmüş durumda” dedi.

‘Baskı iklimini aşacağız’

Kayyum atamalarıyla birlikte toplumsal kesimlere yönelik baskıcı politikaların arttığına dikkat çeken Bozgeyik, “Kayyumlarla birlikte birçok işçi haksız yere işten çıkarıldı. AKP, tamamen keyfi olarak anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı davranıyor. Faşizan uygulamaları devam ediyor. AKP, HDP önünde eylem yapan ailelere yemek su taşıyor, kendi binalarının önünde işine geri dönmek için eylem yapan işçilere saldırıyor. Halkın seçtiği milletvekiline, belediye başkanına saldıran polisleri gören insanlar artık sokağa çıkmaya korkuyor. Bu baskı ikliminin aşılması için insanların ortak mücadele etmesi gerekiyor” diye belirtti.

‘Ortak mücadele edeceğiz’

Ekonomik krize karşı ortak bir mücadele yürüteceklerini aktaran Bozgeyik, “Türkiye’deki demokratik kitle örgütleri, emek örgütleri, sendikalar ve ekonomik krizden etkilenen yoksul kesim ile tüm illerde ortak bir mücadele programı oluşturmaya çalışıyoruz. Başta İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin gibi illerde çalışmalar yürüteceğiz. Önümüzdeki günlerden itibaren HDP, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve muhalefet partiler ile toplantılar düzenleyeceğiz. Krize karşı KESK olarak politik bir hat oluşturacağız” diye konuştu.

Miting hazırlığı

Yapılan zamlara karşı miting yapmayı planladıklarını belirten DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, şöyle devam etti: “DİSK’in ve pek çok demokratik kitle örgütlerinin de içinde bulunduğu Emek ve Demokrasi Güçleri çatısı altında birleşerek zamlara, artan işsizliğe ve giderek derinleşen ekonomik krize karşı bir miting yapacağız. Bu sürecin hazırlıklarını yapacağız. Yandaş olan Hak-İş, Türk-İş işçiden emekçiden yana tutumları söz konusuysa gerçek anlamda işçi sendikası, konfederasyonu olduklarını düşünüyorlarsa bu noktada yandaşlık yapmak yerine ortak mücadele yürütmeye davet ediyoruz. Siyasi partileri, meslek odalarını, demokratik kitle örgütlerini ve herkesi yapacağımız mitinge davet ediyoruz.”

‘İşsizlik azalmıyor, artıyor’

Her geçen gün zamların arttığına dikkat çeken DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, “Her ne kadar AKP enflasyon rakamlarını düşürdük dese de zamlar arka arkaya gelmeye devam ediyor. Baktığımızda zaten açlık sınırının altında yaşıyoruz. İktidar tarafından yoksul kesim açlığa mahkum edilmiş durumda” dedi. Uzun süredir devam eden ekonomik krizin daha da derinleşeceğini vurgulayan Saygılı, “Geçen yıldan itibaren açıklanan ekonomik hedeflerine baktığımızda işsizlik azalacağına artmaya devam ediyor. Yapılan açıklamaların ne sokakta, ne mutfakta, hem markette, hem de pazarda hiç bir gerçekliği yok” diye konuştu.

Yeni zamlar kapıda

İktidarın ve sermaye güçlerinin ekonomik krizi emekçilerin üzerine yıkmaya çalıştıklarını belirten Saygılı, “Ekonomik daralmayla birlikte işçilerin üzerinden trilyonlar kazanan patronlar işçilerin üzerinde çalışma saatlerini ve baskıyı artıracak. Emekçiler, vergi yükü ezilecek” dedi. Türkiye’nin Suriye’ye uyguladığı savaş politikaları ile ekonomik krizin giderek daha da derinleşeceğinin altını çizen Saygılı, “Savaş, emekçinin ve yoksul kesimin üzerindeki ekonomik baskılar artacaktır. Bu savaş ile birlikte gelecek günlerde yeni zamlar olacaktır” diye vurguladı.