Ekvador’da eylemler yaygınlaşıyor: Hükümet, başkent aşırı sağın kalesi taşındı!

Ekvador’un başkenti Kito, aşırı sağın kalesi olarak bilinen Guayaquil’e taşındı; ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ekvador’da IMF anlaşmasıyla dayatılan kemer sıkma programına karşı ülke çapında patlak veren ve genel grev, yol kapama eylemleri ve kentlerde militan kitle eylemleri biçiminde devam eden toplumsal hareketlenme şiddetini arttırarak sürüyor. Halk, parlamento binasını bastı.

Başkent, aşırı sağın kalesi olan kente taşındı

Neo liberal kemer sıkma politikalarına bağlı yoksullaşma sürecini doğrudan hisseden ve geçmişte üç devler başkanını örgütledikleri toplumsal direnişlerle deviren yerli halklar, Ekvador Yerli Uluslar Konfederasyonu adlı çatı örgütü aracılığıyla kendi ‘olağanüstü hallerini’ ilan ettiklerini ve yerli halkların topraklarındaki tüm asker ve polislerin alıkonularak halk tarafından yargılanacağını ve “yerli halkların adaleti” ile yüzleştirileceklerini duyurmuştu.

Sağcı Moreno’nun ise hükümeti başkent Kito’dan Guayaquil’e taşıdığı öğrenildi. Guayaquil ülkede aşırı sağın kalesi olarak biliniyor ve ordunun deniz kuvvetlerinin ana kışlası bu kentte bulunuyor.

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Moreno, hükümet binaları ve “stratejik tesisler”e yakın bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Moreno’nun yayımladığı kararnameye göre sözkonusu bölgelere akşam saat 8.00 ile sabah saat 5.00 arasında halkın girmesine yasak getirildi. Moreno gösterilerin ardından olağanüstü hal ilan etmişti.

600 kişi gözaltında

Resmi açıklamalara göre Ekvador’da geçen Perşembe gününden beri süren gösterilerde yaklaşık 600 kişi gözaltına alındı. Ölü ve yaralı sayısına dair henüz resmi bir açıklama yapılmazken, gösteriler sırasında en az 3 kişinin öldüğü iddia ediliyor.

ABD ve Guaido’dan Moreno’ya destek

Altı gündür Ekvador’da süren gösteriler nedeniyle Moreno, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu ve eski Ekvador Devlet Başkanı Correa’yı kendini devirmeye çalışmakla suçlamıştı. Venezuela’da ABD destekli darbe girişiminin lideri Juan Guaido da Moreno’ya desteğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak Ekvador hükümetine destek verdi.