Elazığ’da 6.8’lik deprem: İnsanlar enkaz altında kaldı, 4 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonucunda yüzden fazla bina yıkıldı, çok sayıda yurttaş enkaz altında kaldı. Bölgeye sevk edilen itfaiye, ambulans ve AFAD ekipleri, enkaz altında kalan yurttaşları kurtarmak için çalışma başlattı.

Kandilli Rasathanesi, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Deprem Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Bingöl, Dersim, Adıyaman ve Malatya’da da hissedildi. Sarsıntının yaşanması ile beraber halk sokaklara çıktı.

Yüzden fazla ev yıkıldı

Depremin merkez üssü Sivrice başta olmak üzere Elazığ kent merkezinde ve Gezin’de yüzden fazla binanın yıkıldığı belirtildi. Yıkılan binaların enkazında çok sayıda insanın kaldığı gelen bilgiler arasında. Deprem ardından kent ve ilçelerine sevk edilen çok sayıda itfaiye, ambulans ve AFAD ekipleri, enkaz altında kalan yurttaşları kurtarmak için çalışmalar başlattı.

Depremin hissedildiği Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesinde de çok sayıda ev hasar gördü. Ayrıca Karakaya Barajı çevresinde bulunan bölgede, depremin etkisiyle kopan kayalar düştü.

Malatya Merkez’de hissedilen depremde evlerin ve iş yerlerin camları kırılırken, kimi binalarda da derin çatlaklar oluştu.

Elazığ’ın Yazıhan ilçesi Balaban köyünde de evlerin büyük bir kısmında çatlaklar meydana geldiği görüldü.

Soylu: 4 vatandaşımız hayatını kaybetti

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depremin ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İkisi Elazığ, ikisi Malatya’da 4 kişi hayatını kaybetti”dedi.

Elazığ Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depremin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı.

Soylu, “Elazığ Sivrice merkezde 4- 5 yıkık bina var ama herhangi bir can kaybı şu ana kadar bize iletilmiş değil 2 tane yaralanma var.Elazığ merkezde 10 binada hasar olduğu ihbarı geldi şu ana kadar. Merkezden de herhangi bir can kaybı şuan için söz konusu değil. Malatya Pötürge merkezde birkaç binanın yıkıldığı veya ağır hasar aldığı konusunda bilgiler var” dedi.

Bu açıklaması ardından gelen yeni bilgiye ilişkin yeni bir açıklama yapan Soylu,“İkisi Elazığ, ikisi Malatya’da 4 kişi hayatını kaybetti”dedi.

AFAD: Ekiplerimiz saha çalışmalarını yürütüyor

Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası açıklama yapan AFAD, “Yakından takip ediyoruz. Ekiplerimiz saha çalışmalarını yürütüyor” dedi.

Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, açıklamalarda bulundu. Güllüoğlu, “Ekiplerimiz bir yıkım var mı, enkaz altında olan var mı, incelemelere başladı. Yakından takip ediyoruz. Ekiplerimiz saha çalışmalarını yürütüyor. Sivrice’deki deprem yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti” dedi.

5.4 şiddetinde bir deprem daha

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’ne göre 21.08’de merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Öte yandan artçıların devam ettiği bölgede uzmanlar, yurttaşların evlerine girmemesi çağrısı yaptı.

Kaynak: MA