Emek örgütlerinden kayyum protestosuna destek

Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, görevden alınan belediye başkanlarına destek vermek için oturma eylemine katıldı. Eyleme DİSK, KESK ve TMMOB’da destek verdi.

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevden alınarak, yerlerine kayyum atanmasına karşı başlatılan protesto eylemleri sürüyor. HDP’lilerin Diyarbakır’da Lise Caddesi’nde başlattıkları oturma eylemi  9 ‘ncu gününe gününe girdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atamasını protesto için Lise Caddesi’nde toplanan HDP’li milletvekilleri ve yurttaşlara destek olmak üzere Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu da katıldı.

Belediyelere Kayyum atanmasına karşı TMMOB, KESK, DİSK, TTB genel başkanları Lise Caddesi’ne geldi. Yerine kayyım atanan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ve HDP’li vekiller tarafından karşılanan heyet, oturma eylemindeki yurttaşlar tarafından sloganlarla karşılandı.

PSK oturma eyleminde

Oturma eylemine katılan PSK’nin Genel Başkanı Mesud Tek, kayyum atamalarının Kürt halkının iradesine yönelik saldırı olduğunu ve AKP’nin bu politikalarını protesto ettiklerini söyledi. “Nefes aldığımız sürece halkımızın yanında olacağız” diyen Tek,kararın siyasi olduğunu ve Türkiye’nin Kürt halkına yönelik siyasetinin devamı olduğunu belirterek, “Kürt özgürlük mücadelesinin legal olarak sürdürülmesini istememiştir. HDP ile dayanışmamızı göstereceğiz. Bu sadece HDP’ye yönelik bir saldırı değildir. Bu Kürt halkına, Amed halkının iradesine yönelik bir saldırıdır” şeklinde konuştu.

‘Kayyum irade gaspıdır’

Hükümetin üç büyükşehire kayyım atamasını darbe olarak değerlendiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Diyarbakır, HDP’li belediyelerine kayyum atamalarının demokrasiye karşı darbe olduğunu ifade ederek, “Halk iradesinin bu kadar açık bir şekilde gasp edildiği bir ülkede hiçbir hakkın güvencesi yoktur. Bu darbenin hedefi Türkiye’nin dört bir yanında, faşizme ve baskıya teslim olmayan milyonların varlığıdır. Türkiye halklarının ortaya koyduğu bu irade 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kendisini ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

“Diyarbakır, Van ve Mardin’e sahip çıkmak Türkiye’ye, memlekete sahip çıkmaktır” diyen Çerkezoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Diyarbakır halkıyla dayanışma duygularımızı ifade etmek için buradayız. Kayyum sürecini daha önce de yaşadık. Kürt iradesinin gasp edilmesinin sonucu işsizliktir. Belediyelerden arkadaşlarımız çıkarılmaya başlandı. Halk iradesinin gasp edilmesinin sonucu talandır, hırsızlıktır. Bütün bunlar ortaya çıkmış, bütün Türkiye’nin vicdanına mahkum edilmiştir. O nedenle bu gün artık Türkiye’de korunacak bir demokrasiden değil yeniden kurulacak bir demokrasiden bahsediyoruz. Bu ülkeye eşitliği, özgürlüğü, adaleti, barışı faşizme karşı direnerek, kendi ellerimizle kurarak inşa edeceğiz.” Çerkezoğlu Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ü de ziyaret edeceklerini söyledi.

‘Vicdanımız burada olacak’

Oturma eyleminde konuşan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise ülkede yaşanan demokrasi sorununa karşı birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yaptı. Maçoğlu, şunları söyledi: “Van, Mardin, Diyarbakır nezrinde bütün demokrasi vicdanının burada olduğunu biliyoruz. Biz Diyarbakır halkının bu vicdana sahip çıkacağını çok iyi biliyoruz. Herkes iyi bilsin ki bu vicdan bütün halklar bir araya gelerek, işçilerin, ezilenlerin, yoksulların, emek cephesinin bir araya gelerek üstesinden geleceğini biliyoruz. Bu ülkedeki herkes bu coğrafyadaki demokrasi sorununa karşı mücadele etmesi gerekiyor. Burada olmasak da 9 gündür vicdanımız Diyarbakır’da, Van’da ve Mardin’de. Bundan sonra da vicdanımız burada olacak.”

Yapılan açıklamalar ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylem ardından kitle sloganlar eşliğinde bugünkü oturma eylemlerini sonlandırdı.

Kaynak: Gazete duvar