Emine Bulut davası başlıyor: Ortak talep ceza indirimi yapılmasın

İstanbul Barosu’ndan avukat Birsen Baş Topaloğlu, sanık katil Fedai Varan’ın çocuğun gözü önünde uyguladığı şiddetten dolayı en üst sınırdan ve indirimsiz cezalandırılmasını istediklerini belirtti.

Kırıkkale’de eski karısı Emine Bulut‘u 10 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklayarak öldüren Fedai Varan, 50 gün sonra hâkim karşısına çıkıyor.

Cinayetten sonra önce Kırıkkale F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sonra da güvenlik nedeniyle Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edilen Varan, “Canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Barolar takip ediyor

Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın görülecek ilk duruşmayı, Türkiye’nin farklı kentlerinden onlarca baro ve kadın hakları savunucusunun da takip etmesi bekleniyor.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden avukat Birsen Baş Topaloğlu da davayı takip etmek üzere duruşma salonunda olacaklarını söylüyor. Baro olarak davaya müdahil olma talebini ileteceklerini belirten Topaloğlu, İstanbul Sözleşmesi’nden kaynaklanan haklara vurgu yaparak bu talebi ileteceklerini belirtiyor.

“Ayrıca, ‘Suçtan zarar gören kişi ve kurumlar müdahil olabilir’ maddesi uyarınca da talebimiz kabul edilmeli. Bizler erkek şiddetini takip ediyoruz ve bu davalarda yer alıyoruz. Bu nedenle bizlerin talebi kabul edilmeli. Eğer talebimiz kabul edilmezse davayı gözlemci olarak takip etmeye devam edeceğiz.”

Sanığın indirim hakkından yararlanmaması için de mücadele edeceklerini söyleyen Topaloğlu, “Canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlanacak olan sanık Faik Varan’ın çocuğun yönünde uyguladığı şiddetten dolayı en üst sınırdan ve indirimsiz cezalandırılmasını istediklerini vurguluyor.

YANINDAYIZ Derneği: Biz de davaya gidiyoruz

YANINDAYIZ Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada da “Davayı takip etmek üzere yarın (9 Ekim 2019) Kırıkkale’de olacağız” denildi. Açıklama şöyle:

“YANINDAYIZ Derneği olarak, eski kocası tarafından büyük bir vahşetle öldürülen Emine Bulut davasında müdahillik talebinde bulunmak üzere 9 Ekim günü Kırıkkale’de hazır bulunacağız. Yalnızca kadın oldukları ve bir erkeğin tahakkümünü reddettikleri için öldürülen Emine Bulut ve diğer kadınların YANINDAYIZ. Bizler de şiddet davalarında her zaman müdahil olarak kadınların haklarını savunacağımızı kamuoyuna arz ederiz.”

İddianame

İddianamede, Fedai Varan, Emine Bulut’un tekrar evlenmek istediğini söylemesi üzerine çocuğun velayetini kendisine vermesi ve kızını götürmemesini istediğini söyledi. Varan, Bulut’un kendisine hakaret ettiğini belirterek, kendini kaybettiğini ve eski eşini öldürdüğünü iddia etti.

İddianamede yer alan tanık ifadeleri ise katil zanlısı Varan’ı yalanlıyor. Tanıklar, şüphelinin agresif bir tutumla kadınla tartıştığını, Bulut’un ise şüpheliyi sakinleştirmeye çalıştığını, şüphelinin eylemi gerçekleştirdikten sonra ”Bana çocuğumu göstermiyor, kahpeyi öldürdüm herkes duysun” diye bağırdığını belirttiler.

Annesinin babası tarafından öldürüldüğü olaya şahit olan 10 yaşındaki F.B.B ise ifadesinde annesinin babası ile görüşmesine engel olmadığını, WhatsApp mesaj kayıtları ve fotoğraflardan alınan bilgiye göre istediği zaman görüştüğünü söyledi.

Olayda kullanılan bıçak  inceleme yapılmak üzere Kriminal incelemeye gönderildi. Bıçak üzerinde 6136 sayılı yasa kapsamında rapor geldiğinde ayrıca değerlendirme yapılacağı bildirildi.

İddianamede, şüphelinin çocuğuyla görüştürülmediği iddiasının yerinde olmadığı, Emine Bulut’un Varan’a yönelik herhangi bir hakaretinin bulunmadığı, haksız tahrik altında işlenmiş gibi göstermek amacıyla  bu şekilde beyanda bulunduğu ve itibar edilmemesi gerektiği ifade edildi.

Varan, Bulut’un görüştükleri kafede konuşmak istemesine rağmen dışarıda konuşmak istediğini belirterek önceden tasarladığı eylemi, daha kolay gerçekleştirebileceği için Bulut’u iş yeri dışına çıkardığını, Bulut’un tekrar kafeye doğru kaçması üzerine, Varan’ın Bulut’u yakalayarak boğazını kesmek ve vücudunun çeşitli yerlerine bıçak sokmak suretiyle ”tasarlayarak ve canavarca hisle öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Ne olmuştu?

Kırıkkale’de 18 Ağustos 2019’da eski kocası Fedai Varan tarafından bir lokantada 10 yaşındaki kızının yanında boğazından bıçaklanan Emine Bulut, kaldırıldığı Yüksek İhtisas Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Kaçan Varan, Bahşılı ilçesi girişinde polis ekiplerince gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Daha sonra olay anına ilişkin görüntülerin sosyal medyada yayınlanmış ve Bulut’un “Ölmek istemiyorum” cümlesi sosyal medyada gündeme oturmuştu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emine Bulut’un babasıyla telefonda görüşerek taziyelerini iletmişti. Cinayetin ardından Türkiye’nin birçok ilinde basın açıklamaları ve protestolar gerçekleştirilmişti.

Olay anına ilişkin görüntüleri cep telefonu kamerasıyla çeken B.Y. gözaltına alınmış ve hakkında “soruşturma ve kovuşturma işlemleri sırasındaki ses ve görüntüleri yetkisiz kayda alma veya nakletme” suçundan işlem yapılmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Emine Bulut’un 10 yaşındaki kızına öğrenim hayatı boyunca eğitim yardımı ile sosyal ve psikolojik destek verileceğini belirtmiş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da yargı sürecinin ve çocuğun psikolojik, sosyal durumunun takipçisi olunduğunu açıklamıştı.

Olayın ardından Türkiye genelinden birçok avukat davaya katılma talebi bildirmişti.

Olayın faili Fedai V, 27 Ağustos’ta tutuklu bulunduğu Kırıkkale Hacılar F Tipi Cezaevinden alınarak, Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumuna nakledilmişti.

Emine Bulut’un 10 yaşındaki kızına yapılan yardımların korunması ve güvence altına alınması amacıyla esas hakkında bir hüküm verilinceye kadar Enver Kılıç, vasi olarak atanmıştı.