EMO İzmir Şubesi: Koronavirüsle 5G’nin bir ilgisi yok ama…

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, bugün yaptığı basın açıklamasında, koronavirüs salgınının 5G altyapısı ve baz istasyonları arasında ilişki olmadığını ancak radyasyonun sağlık üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle yetkililer tarafından denetimlerin arttırılması gerektiğini belirtti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, sosyal medyada yeni koronavirüs (Covid-19) salgınıyla 5G altyapısı ve baz istasyonları arasından ilişki olduğunu iddia eden paylaşımların artması üzerine bugün yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, bilimsel verilere dayanarak, 5G ile salgını arasında ilişki kurmanın mümkün olmadığı kaydedildi.

Dünya genelinde hiçbir baz istasyonunda iddia edildiği gibi 60 GHz bandını kullanılmadığı belirtilen açıklamada, “5G kapsamında çoğunlukla S-Bandı olarak adlandırılan 3.5 GHz kullanılmaktadır. Bu bant çok uzun yıllardır kullanılan, geleneksel olarak adlandırılabilecek bantlar arasında yer alır. Bu bantta çalışan haberleşme sistemlerinin insan sağlığına etkisine ilişkin uzun yıllardır bilimsel çalışmalar yürütülmektedir ve güvenlik sınırları içerisinde çalışmaları durumunda insan sağlığına olumsuz etkileri henüz saptanmamıştır” denildi.

RADYASYON UYARISI

Öte yandan, açıklamada radyasyonun sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini büyütebileceği gerekçesiyle bazı ülkelerde 5G çalışmalarına temkinli yaklaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu vesileyle baz istasyonları ve cep telefonlarına ilişkin kontrol görevi bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na denetimleri sıklaştırması çağrısı yaparken, yurttaşlara ise SAR değeri düşük cihazları tercih etme çağrımızı yeniliyoruz. Bilimsel kaynaklar ve mevcut bilgi birikimi ışığında, 5G ile salgını arasında ilişki kurmanın mümkün olmadığını bir kez daha vurgulayarak, yurttaşlara bilimsel temeli olmayan iddialar yerine, virüse karşı alınacak önlemlere odaklanma çağrısı yapıyoruz” denildi.