Emsal Atakan: Oğlumun katili yerine bana dava açtılar

Sosyal medya paylaşımı nedeniyle hakkında dava açılan Gezi eylemlerinde oğlu Ahmet Atakan’ı kaybeden Emsal Atakan, oğlunu öldürenler yerine kendisine dava açılmasına tepki gösterdi

Gezi eylemleri sırasında Hatay’da polis saldırısında hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan hakkında Dilek Doğan’ın ölüm yıl dönümünde yaptığı paylaşım nedeniyle “Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı” iddiasıyla hakkında dava açıldı.

Davanın ilk duruşması bugün Hatay 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Atakan ile Avukatı Hatice Can katılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın anne ve babası ile birçok siyasi parti ve insan hakları örgütü temsilcisi katıldı.

“İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli”

Duruşmada savunma yapan Atakan, üzerine atılı suçlamayı reddetti. Oğlu için 7 yıldır hukuk mücadelesi verdiğini ancak kendisine dava açıldığını aktaran Atakan, paylaşımında kolluk kuvvetlerine bir hakaret ve kasıt içermediğini, katillere katil dediğini belirtti. Atakan, beraatini talep etti.

Duruşmada savunma yapan Atakan’ın Avukatı Hatice Can, yapılan paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, müvekkilinin beraatini talep etti. Mahkeme dosyadaki eksiklerin giderilmesi için bir sonraki celseyi 26 Mart’a erteledi.

Duruşma sonrası Hatay Adliyesi önünde açıklama yapıldı. Atakan, oğlunun katillerinin yargılanması için 7 yıldır hukuk mücadelesi verdiğini aktardı. Atakan, “Oğlumun davasını açmadılar. Benim hakkımda dava açtılar. Sırf katillere katil dediğim için hakkımda dava açıldı. Herkesin bütün Türkiye’nin gözü önünde Dilek Doğan’ın evinde nasıl katledildiğini herkes gördü” dedi.