Erdoğan: İtirazları bastıran devletler yıkımla karşılaşabiliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ombudsmanlık konferansında konuştu: “Kendi insanının sesine kulak vermeyen tam tersine itirazları hoyratça bastırmaya çalışan devletler çok büyük yıkımlarla karşılaşabiliyor. Özellikle bölgemizde bu vahim hataya düşen pek çok devlet ve yönetim var.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin de bulunduğu bölgede, halkın itirazlarını bastırmaya çalışan devletlerin yıkımla karşılaştığını söyledi ve kamu karşısında hak arayışlarının çoğaltılması gerektiğini anlattı.

İstanbul’da ombudsmanlık konferansında konuşan Erdoğan, “Vatandaşıyla güçlü bağlar tesis edemeyen devletlerin iç ve dış müdahalelere karşı çok daha korunmasız kaldığını görüyoruz. Halkının sahip çıktığı bir ülkeyi hiçbir gücün yıkabilmesi mümkün değildir. Kendi insanının sesine kulak vermeyen tam tersine itirazları hoyratça bastırmaya çalışan devletler çok büyük yıkımlarla karşılaşabiliyor. Özellikle bölgemizde bu vahim hataya düşen pek çok devlet ve yönetim var” diye konuştu. Erdoğan şöyle devam etti:

‘Yöneticilerimiz vatandaşımızın sesine sessiz kalamaz’

“Özellikle son dönemde hayata geçirdiğimiz köklü reformlarla geçmişte yapılan hataları ve eksiklikleri giderdik. Milletimizin kamu kurumları karşısındaki hak arayışını ne kadar çoğaltır ve etkin hale getirirsek devletimizin o kadar güçlü olacağına inanıyorum. AYM’ye bireysel başvuru yolunun açılmasından CİMER’e kadar bu yaklaşımla hayata geçirdiğimiz pek çok uygulama var. TBMM bünyesinde kamu denetçiliği kurumu da bu anlayışın bir ürünüdür. Hangi kanaldan gelirse gelsin kamu kurumu yöneticilerimizin vatandaşımızın sesine sessiz kalması olamaz. Böyle bir duyarsızlığa biz izin vermeyiz. Hâlâ ciddi sıkıntılar içinde kıvranan bir ülkeyi aynı kriterlerle değerlendirmek tartışmanın yapıcı bir zeminde ilerlemesini engelliyor. İnsan haklarında övünen ülkelerin en ufak bir krizde nasıl despotlaşabildiğini süratle biliyoruz. Tüm aksaklıklarına rağmen neredeyse 70 yıllık çok partili demokrasi tecrübemiz var. Bu konuda pek çok emredici düzenlemeye sahibiz.”

Kaynak: Gazete Duvar