Erdoğan: Soykırım değil, tehcir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi’nde Türkiye aleyhine alınan Ermeni Soykırımı ve yaptırım kararlarına ilişkin “Atılan adımın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” diyerek, kararları tanımadıklarını söyledi. Erdoğan, “Bir tehcir olayını soykırım olarak ifade edenler kendilerine göre suçlu aramanın gayreti içindeler” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Erdoğan’ın konuşmasının merkezinde Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattıkları askeri operasyon ve sonrasındaki gelişmeler ile birlikte ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan Ermeni Soykırımı tasarısının yanı sıra kendisi ve bazı bakanları da kapsayan bir dizi yaptırımı içeren yasa tasarısının kabul edilmesi yer aldı.

Türkiye’yi Suriye gibi, Irak gibi, Libya gibi yapabileceklerini sananlara gereken cevabı verdiklerini söyleyen Erdoğan, “Eğer eski Türkiye refleksleriyle hareket etseydik inanın bana çok büyük bir felaketi yaşıyor olurduk. Bugün yıkıntılarımız karşısında ağlıyor durumda değilsek, bunu milletimizle ortaya koyduğumuz direniş ve yeniden şahlanış iradesine borçluyuz. Her ne kadar birileri hala Türkiye’nin verdiği bu büyük mücadelenin farkında değilse de milletimiz olup biteni görüyor ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor” diye konuştu.

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan operasyonla birlikte karşılarındakilerin bir asır önce ne hissediyorsa bir kez daha onu hissettiğini gördüklerini belirten Erdoğan, Barı “Görünüşte ne kadar medeni, ne kadar zengin, ne kadar gelişmiş olurlarsa olsun içlerindeki kini, nefreti, ilkelliği her fırsatta ortaya koyuyorlar. Değişen bir şey yok” dedi.

SDGyi destekleyen ülkeleri suçladı

Erdoğan, Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) destekledikleri için suçladığı ülkelerine şu sözlerle seslendi: “Yanlış yapıyorsunuz, bugün kendi ellerinizle beslediğiniz terör yılanı elinde sonunda sizi de ısıracaktır. Sokaklarınızda bombalar patlamaya, teröristlerin silahları ölüm kusmaya, vandallar etrafı yakıp yıkmaya başladığında yaptığınız yanlışı elbette anlayacaksınız. Sarı yelekliler var ya bir ülkede olmayacak, bütününde olacak. Zira alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste; çıkacak. Ama o zaman da iş işten geçmiş olacak. Gelin yol yakınken bu yanlıştan dönün.”

SGD komutanı Mazlum Abdi rahatsızlığı!

ABD’nin IŞİD lideri Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonunu kast ederek, “Bazı ülkeler milli güvenliklerine tehdit gördüğü teröristleri bulup ortadan kaldırıyorlar. Türkiye’nin de aynı hakka sahip olduğunu kabul ediyorlar demektir” sözlerini sarf eden Erdoğan, devamında ise “Buna ellerini sıktıkları, övgüler dizdikleri teröristler de dahildir. İnşallah yakında bu konuda milletimiz müjdelerimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.

B ve C planımız da var

Erdoğan, katıldığı son BM Genel Kurulu’nda görüştüğü 20 kadar dünya liderine Kuzey Suriye’ye dair plan ve projelerini anlattığını da dile getirdi. Görüştüğü liderlerin hepsinin sundukları bu plan ve  projelere güzel baktıklarını ama desteğe gelince hiçbirisinden ses çıkmadığı serzenişinde bulunan Erdoğan, “Çünkü bunlar mazlum ve mağdurun yanında değiller. Asla böyle bir adım atma niyetleri de yok. Bunlar sadece öldürmeyi bilirler. Sadece silah satmayı bilirler. ‘Gelelim de burada bir destek verelim’ bunun içinde yoklar. Bunu daha önce ilk attığımız adımlarda Irak’ta da yaptılar. Bizim de tabii ki B planımız da C planımız da var. Vakti saati geldiğinde onu da yapacağız” dedi.

Tehdit etti

Erdoğan, ABD ve Rusya ile yaptıkları ateşkes mutabakatlarına dair de konuştu. Başkan Trump ile yaptıkları telefon görüşmesinin ardından ABD heyeti ile 13 maddelik mutabakat imzaladıklarını hatırlatan Erdoğan, “120 km genişlik ve yaklaşık 30-32 km derinlikteki bölgenin terör örgütlerinden arındırılması gerekiyordu. Bunun için harekatımıza 120 saatlik süreyle ara verdik. Maalesef saldırılar devam ediyor. Adeta karış karış tarayarak hem teröristleri imha ediyor hem de kalan mühimmat ve malzemeleri topluyoruz. Açık konuşuyor ve muhataplarımızı ikaz ediyorum. Bu hattın dışından gelecek saldırılara en sert şekilde karşılık verecek ve gerekirse güvenli bölge sahamızı genişleteceğiz” diyerek ABD’ye mesaj verdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir yaptıkları görüşmede vardıkları mutabakat doğrultusunda ise Cuma günü sahada Ruslarla ortak devriyeye başlayacaklarını açıklayan Erdoğan, “Şayet terör örgütü mensuplarının 30 km’lik alanın dışına çıkartılmadığını görürsek veya saldırılar sürerse kendi harekatımızı gerçekleştirme hakkımızı saklı tutuyoruz. Gelişmelere göre tavrımızı belirleyecek ve hayata geçireceğiz. Güvenli hale getirdiğimiz yerlerde altyapının güçlendirilmesi, idari kapasitenin geliştirilmesi çabalarına hemen başladık. Suriyelilerin geri dönüşleriyle ilgili projemizi de süratle hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, varılan mutabakatları Avrupalı liderlerle ya Kasım ayı içinde Türkiye’de ya da Aralık başında Londra’daki NATO Zirvesi’nde detaylı şekilde ele alacaklarını da belirtti.

Erdoğan, konuşmasının devamında ABD’de onaylanan yasa tasarıları üzerinde durdu.

Soykırım değil, tehcir dedi

Temsilciler Meclisi’nde onaylanan her iki yasa tasarısı için Erdoğan şunları söyledi: “Bu atılan adımın hiçbir kıymeti harbiyesi yok, bunu tanımıyoruz zaten. Açık konuşmak gerekirse; kendi dilimizle buna cevap verelim. Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Yapılan bu… Buna rağmen ülkemize atılan bu iftiranın bir ülke parlamentosunda kabul görmesinden dolayı üzüntülüyüz. Bu nasıl bir anlayıştır? Biz yıllarca şunu söyledik. Dedik ki, bu iş tarihçilerin işidir. Bu iş arkeologların işidir. Görevlendirelim, heyetleri oluşturalım onlar bu çalışmayı yapsınlar. Bu işe bir siyaset gömleği giydirilmesin. Bütün bu çalışmalar yapıldıktan sonra siyasetçiler masaya otursunlar sonra da bunun adını koyalım. Ve biz arşivlerimizi açtık.

Amerika’ya seslenmek istiyorum. 1970’li ve 1980’li yıllarda ASALA 21 farklı ülkede Türk büyükelçiliklerine yüzden fazla silahlı saldırı gerçekleştirdi. Bundan haberiniz var mı? 40’ın üzerinde diplomatımız şehit oldu. Şunu tekrar söylüyoruz. Bizim inancımızda soykırım yasaktır. Bir tehcir olayını soykırım olarak ifade edenler kendilerine göre suçlu aramanın gayreti içindeler.

ABD, bir FETO’ya mahkum olacak kadar küçüldü mü? Bu adamın hala; Adalet Bakanlığımız sizlere 90 koli bu adamın suçlarını gönderdi. Türkiye mahkemelerinin verdiği dosyaları gönderdi. Bir oturun şunu inceleyin ya. Bakmıyorsunuz ve böyle bir terörist başını Türkiye’ye darbe yapan terörist başını ülkenizde saklıyorsunuz. Yoksa sizin özel olarak kullandığınız bir manivela mıdır? Ya bize bunu teslim edeceksiniz ya da bizden bundan sonra suçluların iadesiyle ilgili anlaşmalar konusunda herhangi bir iade beklemeyin.

On binlerce insanın katili bir terör örgütü olan PKK’yı desteklemek uğruna Türkiye’ye ve şahsıma saldıranlara asla eyvallah etmeyeceğiz. Amerika’nın müttefiklik ilişkimiz yanında, siyasi dostluğumuzu da sorgulatan adımlar atmasına ısrar etmesi ilerde en çok kendine zarar verecektir. İnşallah bu yanlıştan da bir an önce dönerler.”

ABD ziyareti askıya alındı!

Erdoğan, grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. 13 Kasım’da gerçekleşmesi beklenen ABD ziyareti ile ilgili bir soruya da yanıt veren Erdoğan, “Henüz kararımı vermedim, soru işaretleri var” dedi.

Kaynak: M.A