Erdoğan: Tünelin ucu göründü… 1 Mayıs dahil üç gün sokağa çıkma ‘kısıtlaması’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Tünelin ucunun göründüğünü söyleyen Erdoğan Ramazan sonrası çifte bayram olacak dedi.  Ekonominin çarkları dönmek zorunda olduğu iddiası ile işçiler sokağa çıkmanın yasaklandığı zamanlar dahi çalışmaya zorlanırken, 1 Mayıs’ta da çalışmaya devam edecek ama sokakta kutlama yapamayacak.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Ramazan ayının kardeşliğimiz güçlendirmesin diliyorum. BU mübarek ayın zulüm altında inleyen mazlumların kurtuluşuna kurtulmasını temelli ediyorum. Koronavirüsün üstesinden gelerek Ramazan’ın sonunda çifte bayram yapmayı umut ediyoruz.

Salgını göğüsleyebilen sağlık sistemi aksaklık yaşamadan faaliyetlerin sürdürmüştür. Vatandaşlarımızın sağlığın korumakla yetinmedik dünyadaki kardeşlerimize de sahip çıktık. 40 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik. 59 ayrı ülkeden 25 bin vatandaşımız da ülkemize getiriyoruz.

Yurt dışında tedavisi yapılamayan vatandaşlarımız da sahipsiz bırakmadık. İsveç’te hastalığa maruz kalmasına rağmen tedavi edilmeyen vatandaşımız ülkemize getirdik. Ambulans uçağımız hasta vatandaşımızı ülkemize getirdi ve Ankara’da tedavisi yapılıyor. Avrupa ABD durumu ağır hastaların kendi hallerine terk edildiği bilinen bir gerçektir. Türkiye’de hiçbir vatandaşımız kapıdan geri çevrilmemiştir. Salgın döneminde sağlık hizmetlerinden temel ihtiyaç ürünlerine kadar her alanda altyapımız test etme imkanı bulduk. Zorlu süreçten alnımızın akıyla çıkmayı başardık. Dünyanın en gelişmiş ülkelerin çaresiz kaldığı durumda biz dostlarımıza destek verecek seviyeye ulaştık. 55 farklı ülkeye malzeme desteği verdik.

ABD’ye maske yüz koruyucu N95 maske tulum ve dezenfektandan oluşan tıbbi malzemeleri yarın gönderiyoruz. Bu malzemeleri taşıyan askeri nakliye uçakları yarın ABD’ye hareket ediyor. Kriz sonrası yeniden yapılanacak dünyada ülkemizin 2023 hedeflerinin ötesinde bir konuma ulaşabileceğine yürekten inanıyorum.

31 ilimizdeki sokağa çıkma kısıtlamasına gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ediyorum. Ülkemizdeki güzel gidişi devam ettirmek için hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasını bayrama kadar sürdürmeyi hedefliyoruz. 1 Mayıs sebebiyle 3 gün süreyle 31 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulayacağız . Cuma günü marketler 09 ile 14 arası açık olacak. Türkiye için tünelin sonunda ışık göründü.