Erdoğan’a ve bakanlara ‘hediyeler’ alınan gümüşçünün babası yeniden daire başkanı yapıldı

Ahmet Türk’ün açıkladığı, siyasilere verilen 600 milyon TL’lik hediyelerin satın alındığı gümüşçünün, eski Ulaşım Daire Başkanı yeni Muhtarlık İşleri Daire Başkanı olduğu öğrenildi.

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün, siyasilere verilen 600 milyon TL’lik hediyeler için “gümüşlerin satın alındığı gümüşçü, kayyım döneminde daire başkanlığı yapan bir kişinin oğlu” dediği kişinin, daha önce Ulaşım Daire Başkanı olan, şimdi ise Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’na getirilen Mehmet Ata Altun olduğu belirlendi.

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Muharrem İnce’nin, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ’a bugün yaptığı ziyarette, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da aralarında bulunduğu siyasilere verilen 600 milyon TL’lik hediyeler de konuşuldu.

Yapılan sohbet sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 39 bin TL, Mehmet Özhaseki’ye 16 bin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise 136 bin TL değerinde hediye alındığını söyleyen Ahmet Türk, bir hediyenin 100 doların üstünde olduğu vakit ‘rüşvet’ sayılacağını ifade etti.

Ahmet Türk, bu hediyelerin alındığı işyeri ile ilgili ise “Bir daire başkanın oğlunun dükkanı” dedi.

Türk’ün işaret ettiği ‘Fırat Silver’ isimlinin mağazanın sahibi gözüken Eyyüp Altun’un, yeniden kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman tarafından Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’na getirilen Mehmet Ata Altun olduğu anlaşıldı.

Mehmet Ata Altun, ilk olarak 16 Kasım 2016 tarihinde kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman tarafından o dönem Ulaşım Daire Başkanı olarak göreve getirilmişti.

HDP’nin 31 Mart seçimlerinde belediyeyi kazanması üzerine ise söz konusu isim açığa alınmıştı.

Kayyım aynı ismi daire başkanı yaptı

Ancak aynı isim, ortaya çıkan hediyeler sonrasında kayyum Vali Mustafa Yaman tarafından bu kez Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı görevine getirildi. Kayyum atanması sonrasında Belediye’nin resmi internet adresinde  Mehmet Ata Altun, Muhtarlık İşleri Daire Başkanı olarak görülüyor.

Kaynak: M.A