Erişim Çağrı Merkezi çalışanları Ankara’da eylem yaptı: “Sendika hakkımız engellenemez”

Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Erişim Çağrı Merkezi çalışanlarının sendikal örgütlenme faaliyetleri şirket yönetimi tarafından türlü nedenlerle engellenmeye çalışılıyor. Daha önce İstanbul’da İş Bankası Kuleleri ve Eskişehir’de iş yerleri önünde açıklama yapan işçiler bugün (1 Ekim)’de Ankara’da bir araya geldi.

Polisin, işçilerin İş Bankası Yenişehir Şubesi önünde açıklama yapmasına izin vermemesi üzerine Necatibey Şubesi önünde açıklama yapıldı. Açıklamayı Tez-Koop İş Genel Eğitim Sekreteri Sebahattin Şen okudu. Sendikalı olmanın uluslararası sözleşmeler ve Anayasa tarafından güvence altında olan yasal bir hak olduğunu hatırlatan Şen, İş Bankası ve Erişim Çağrı Merkezi yöneticilerinin suç işlediğini belirtti.

İşçiler güvencesizliğe geleceksizliğe karşı örgütleniyor

İktidarın “İstihdam yaratıyoruz” söylemleriyle desteklediği ve çok sayıda kentte teşviklerle kurulan çağrı merkezlerinde çalışan işçilerin düşük ücretlere, güvencesizliğe ve geleceksizliğe karşı Tez-Koop İş’te örgütlendiğini dile getiren Şen, “Comdata, Atos ile Pluscom Çağrı Merkezlerinde örgütlenme çalışmaları sonuçlanmış, toplu iş sözleşmesi yetki çoğunluğuna ulaşılmıştır” dedi.

Erişim Çağrı Merkezi’nin Ankara, İstanbul ve Eskişehir birimlerinde de örgütlenme çalışmalarının son aşamaya girdiğini söyleyen Şen, şirket yönetiminin işçileri işten atma tehditleriyle sendikadan istifaya zorlandığını belirtti.

Daha önce İstanbul ve Eskişehir’de yapılan çağrıları yineleyen Şen, İş Bankası ve Erişim Çağrı Merkezi yöneticilerinin anayasa ve uluslar arası sözleşmeler ile güvence altına alınan sendikal faaliyeti engelleyerek suç işlediğini belirtti.

Şen açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

Erişim Çağrı Merkezi çalışanları sendikalı, güvenceli, toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine geçene kadar örgütlenme çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Tüm engellemelere, açık ve kapalı baskılara rağmen bunu Erişim Çağrı Merkezi çalışanlarıyla birlikte aşacağız.

Erişim Çağrı Merkezi çalışanları diğer çağrı merkezi çalışanları gibi bilmektedir ki son dönemde gelişen ve çalışan sayısının giderek arttığı bu sektörde güvencesiz ve geleceksiz bir çalışma hayatı ancak örgütlü sendikal bir mücadele ile aşabilir.

Buradan ilan ediyoruz:

Erişim Çağrı Merkezleri’nde emeğin hakkını alana kadar mücadelemiz devam edecektir!