Esad: Türk saldırganlığına Suriye’nin her yerinde karşılık vereceğiz

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’nin saldırısına ilişkin ilk kez açıklama yaparak, “Türk saldırganlığına Suriye’nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz” dedi. 

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırısına ilişkin ilk kez konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “apaçık saldırganlık” diyerek, “Türk saldırganlığına Suriye’nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz” ifadelerinde bulundu. Reuters Esad’ın açıklamalarını Suriye resmi kaynaklarına dayandırarak, haberi servis etti.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’den mektup getiren Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Faleh el Feyyad’ı kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, bu vesileyle Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırısı hakkında açıklama yaptı.

‘Açık bir ihlal ve işgal’

Suriye Arap Haber Ajansı SANA’ya göre, Esad, Türkiye saldırganlığını “apaçık işgal” diye niteleyerek “Türkiye saldırganlığına Suriye’nin her yerinde tüm meşru araçlarla karşılık vereceğiz” vurgusu yaptı.

“Bölge ülkelerine yönelik dış emeller tarih boyunca hiç durmadı. Erdoğan rejiminin ülkemize karşı yürüttüğü Türkiye saldırganlığı, taşıdığı tüm yalancı şiarlara rağmen, açık bir ihlal ve işgaldir” diyen Esad, şöyle devam etti: “Bu işgale (Erdoğan rejiminin) vekilleri ve teröristlerini vurmak kanalıyla cevap veren Suriye, bunun tüm şekillerine Suriye topraklarındaki her bölgede meşru tüm araçlarla karşılık verecek ve karşı koyacak.”

SANA, Irak Başbakanı’nın gönderdiği mektubun içeriğini şöyle aktardı: İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, aralarında var olan koordinasyonun terörle mücadele veya son gelişmeler ışığında sınır güvenliği olsun daha üst düzeylere ve daha kapsamlı alanlara yükseltilmesi, ekonomik işbirliği ve Suriye-Irak arasındaki sınırların açılması…

‘Erdoğan yayılmacılığı’

Bunun yanı sıra SANA, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağının şu açıklamasına da yer verdi: “Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığı, Erdoğan rejiminin yayılmacı hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olup Ankara’ya Astana süreci çerçevesindeki garantör konumunu kaybettirdi, tüm Suriyeliler bu saldırıya karşı koymak için birleşti.”

Kaynak:M.A