Esad’dan Kürtlere mesaj: “Türkiye’ye karşı direnen her grubu desteklemeye hazırız”

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, dün (21 Ekim) İdlip kırsalındaki El-Habit kasabasındaki Suriye birliklerine gerçekleştirdiği ziyarette Kürtlerle yapılan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, “Erdoğan hırsızdır… O, ülkemizin fabrikalarını, buğdayını ve petrolünü çaldı. Bugün de toprağı çalıyor” diyen Esad, Suriye’nin kuzeyindeki saldırı başladıktan hemen sonra bölgedeki çeşitli siyasi ve askeri güçlerle irtibata geçtiklerini kaydetti.

Esad, Kürtlere atfen “Biz de [Türkiye’ye karşı] direnen herhangi grubu desteklemek için hazır olduğumuzu söyledik. Bu bir siyasi karar değil, anayasal ve vatani bir görev. Eğer bunu yapmasaydık, bu toprakları hak etmezdik” ifadelerini kullandı.

“Kürtler sınırların korunması için uzun süredir güvence veriyor”

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre ise Esad, Kürtlerin çok uzun süredir Şam’a, Suriye’nin kuzeyini korumaya hazır olduklarına dair güvence verdiğini ancak Türkiye’nin sadece birkaç gün içinde bazı kentleri ele geçirdiğini vurguladı.

Suriye’deki kaos ve terörü sonlandırmanın ana unsuru İdlip için verilen mücadele” diyen Esad, sözlerinin devamında “Suriye’nin tüm bölgeleri aynı derecede önemli, ancak askeri duruma bağlı olarak bazı bölgelere öncelik veriliyor” dedi.