Eşbaşkanlar İstanbul’da basın toplantısı düzenledi: ‘Sıradan bir hadise değil’

Yerlerine kayyum atanan Ahmet Türk, Bedia Özgökçe Ertan ve Selçuk Mızraklı İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. İlk konuşmayı yapan Ahmet Türk, kayyum atamalarıyla algı operasyonu yapıldığını vurguladı ve “19 Ağustos sabahı kayyumlar atanırken, uzaklaştırma yazılarında 1 Nisan’da Valilerin İçişleri Bakanlığı’na yazı gönderdiğini gördük. Darbeyi meşrulaştıran bir anlayışla karşı karşıya kaldık” dedi. İstanbul’da 23 Haziran’da seçimlerin tekrar edilmesi nedeniyle kayyum atamalarının ertelendiğini söyleyen Türk, “İstanbul seçimleri belirsiz olmasaydı hemen kayyum atanacaktı. Seçim bu süreci uzattı. Biz demokratik siyasete inanan insanlarız. Bizim yaptığımız siyaset gerçekten demokratik bir Türkiye için. Bu siyasetin kimseye yararı yok. Bir gün toplumu kucaklaştıracak bir mantığın önce çıkacağına inanıyoruz” dedi.

CHP’ye mesaj

Konuşmasında ana muhalefete de çağrı yapan Türk, “Mesele Kürt meselesini aşmıştır. Adalet Yürüyüşü oldu gittik karşıladık. Hayırlı olsun dedik. Ve her gün bölücülerle kol kola geziyorsunuz diyorlar. Buna yanıt bile vermek istemiyorum. Bu yetmiyor. Bunu büyütmek gerek. Bu mücadeleyi demokratik gelecek için büyütmek gibi insani bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Sayın Kılıçdaroğlu’na mesajımız şudur: Antalya, Mersin, Adana… Biz CHP’ye değil demokrasiye oy verdik” dedi.

‘Gobbels tekniği kullanıyorlar’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mızraklı ise 19 Ağustos’tan bu yana devam eden süreç hakkında şunları söyledi: “Gobbels’in propaganda tekniklerini kullanarak bir yalan ve iftira kampanyası arkasında bu türden işlemler tesis edildi. Mağdur edilenin yanında durmak isteriz. 1 Nisan günü yazılar düzenlenmiş. 19 Ağustos sıradan bir hadise değil. Şüphesiz sadece bizim değil herkesin atak bir tutum izlemesi gerekiyor. Eğer demokratik siyasete kapıları kapatırsanız sonuç ve bedeli çok ağır olur.”

‘Yıllar sonra halkın oldu’

Van Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan da HDP belediyeciliğine değinerek, “Bizim belediyelerde 25 yıllık birikimimiz var. En önemlisi de kadınların sosyal hayata erişimi kolaylaştıran bütün hizmetleri var etmek, şiddet mücadelesini yürütmek ve bunun mekanizmalarını yürütmek istedik. Kadınların desteklendiği alanlar kayyum atandıktan hemen sonra kapandı. Kayyum süresince o bina herkese kapalıydı. Yıllar sonra belediyeler halkın evi olma işlevini sürdürmeye başlamıştı” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam