Esir IŞİD komutanı: 3 yıl boyunca Türkiye’ye ve Suriye rejimine petrol sattık

Kamışlı (Qamishlo), Rojava, Suriye, 1 Temmuz 2018. (Fotoğraf: Kurdistan 24)

Suriyeli Kürt yetkililerce Rojava’da tutulan Azerbaycan’lı bir üst düzey IŞİD komutanı, Razeek Radeek Maksimo, Kurdistan 24’e konuştu.


Suriye Kürdistanı’nda (Rojava) hapiste tutulan üst düzey bir Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) komutanı, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta hüküm sürdüğü geçen 3 yıl boyunca Suriye rejimine ve Türkiye’ye gaz ve petrol sattığını iddia etti.
Azerbaycan’lı bir üst düzey IŞİD komutanı olan Razeek Radeek Maksimo, Kurdistan 24’e verdiği özel röportajda, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından tutuklanmadan önce IŞİD’de geçirdiği döneme ilişkin bilgiler paylaştı.
Maksimo başta sadece birkaç kontrol noktasından sorumlu olduğunu iddia etti, fakat Kuzey Suriye’deki Kürt yetkililerden edinilen bilgiye göre üst düzey bir komutan ve IŞİD’in Rakka’daki stratejik tesislerinden birinin yöneticisi idi.
Suriye’nin doğusundaki Deyr ez Zor vilayetinde Mayadin kentinde aynı pozisyonda görev yapmıştı.
“[IŞİD’i kastederek] Hilafete ilişkin haberler medya aracılığıyla tüm dünyada yaygınlaştı ve adamlarımızın çoğu telefon iletişimi vasıtasıyla [yönlendirilerek] Suriye’ye girdiler,” diyen Maksimo, “Bir arkadaşımla irtibat kurarak İstanbul’a gittim ve oradan da aynı gün içerisinde Suriye’ye geçtim” dedi.
Maksimo nasıl, ne zaman ve nerede tutuklandığına ilişkin bilgi vermeyi reddetti. Ancak, IŞİD’in rol aldığı ticaretten ve kaçmaya çalışırken yakalandığında maruz kaldığı “adaletsizlikten” bahsetti.
Kaçmayı planladığından şüphelenmeye başladıkları zaman, cihatçı örgütün özel amaçlı ‘güvenlik’ aygıtı Hisbah tarafından yakalandığını söyledi.
“İslam Devleti’nin yönetimi altında insanlar çok adaletsizlik ve baskıya maruz kaldılar. Bu yüzden kaçmayı planlamıştım fakat başaramadım,” dedi. “Son zamanlarda kaçmaya çalışan insanlar da öldürülüyorlar,” diye ekledi.

TÜRKİYE VE SURİYE REJİMİ İLE İLİŞKİLER
Maksimo, IŞİD, Türkiye ve Suriye rejimi arasındaki bağlantıya ilişkin, karmaşık olduğunu fakat savaşan taraflar arasında iletişim olduğunu söyledi.
“İslam Devleti tarafından elde edilen petrol ve gaz, Türkiye ve Suriye rejimine satılıyordu,” açıklamasında bulunan Maksimo, “[Petrol] Türkiye’ye Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) aracılığıyla satılıyordu” dedi.

KÜRTLERE KARŞI SAVAŞMAK
Maksimo, Kürtlere karşı mücadelenin “son derece zor” olduğunu ifade etti ve ABD öncülüğündeki koalisyon hava saldırılarının haddinden uzun süren savaş boyunca onlara “çok fazla” zarar verdiğini ileri sürdü. Hava desteği olmasa IŞİD “daha fazla direnirdi”, iddiasında bulunan Maksimo, en çetin savaşın Türkiye sınırında yer alan Suriye’deki Kürt kenti Kobani’de verildiğini sözlerine ekledi. “Karşılaştığımız en büyük zorluk ve sorun hava saldırılarıydı, özellikle Kobani’de,” dedi.
Maksimo, IŞİD’in Kürtlere karşı savaşında intihar saldırılarını çoğunlukla propaganda amaçlı kullandığını ve bu saldırıları gerçekleştirenlerin beyinlerinin yıkandığını ileri sürdü. Esir komutan “İntihar bombacıları yoğun bir eğitime tabi tutulurlardı ve beyinleri yıkanırdı. Patlamaların videoları sürekli yayınlanır ve gençlere gösterilerek aynısını yapmaları öğretilirdi,” dedi.
Geçen üç yılda SDG onlarca IŞİD komutanı ve savaşçısını yakaladı.
IŞİD, bilhassa geçen Ekim ayında Rakka’daki büyük kayıplarının ardından, yenilmeye ve çözülmeye devam ederken esirlerin akıbeti belirsizliğini koruyor. Yabancı savaşçılar vatandaşı oldukları ülkeler tarafından yargılanmak üzere geri kabul edilecek mi yoksa artık vatandaşlıkları tanınmayacak mı, yerel güçlerin bu konuda bir bilgisi yok.

Çeviri: Direnisteyiz.org