Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva tahliye edildi

Pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından mahkum olan ve 2018’in Nisan ayında tutuklanarak cezaevine konulan eski Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva için yapılan tahliye talebi kabul edildi.

Yaklaşık 2 yıldır yolsuzluk ve kara para aklama suçlamaları nedeniyle hapiste bulunan eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula Da Silva hapishaneden tahliye edildi.

Dün Brezilya Yüksek Mahkemesinin Lula’nın tahliye edilmesinin önünü açan kararı almasının ardından Lula’nın avukatlarının sabah saatlerinde yaptığı tahliye talebi Curitiba 12. Federal Ceza Mahkemesi Hakimi Danilo Pereira Jr. tarafından kabul edildi.

Eski Devlet Başkanı Lula’nın ülkenin güneyinde bulunan Parana eyaletinin başkenti Curitiba’da kaldığı hapishaneden çıktı. Lula’yı, hapishane dışında “Lula masumdur” pankartıyla bir grup karşıladı.

Brezilya’da 2003-2010 yıllarında devlet başkanlığı görevini yürüten 74 yaşındaki Lula da Silva, pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından mahkum olmuş, 2018’in Nisan ayında da tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Lula da Silva ve İşçi Partisi, tüm bu iddiaların Lula da Silva’nın favoriler arasında gösterildiği devlet başkanlığı seçimine girmesini engellemek amacıyla siyasi rakipleri tarafından ortaya atıldığını savunmuştu.

Lula da Silva, ülkedeki yolsuzluğa karşı başlatılan “araba yıkama” adıyla bilinen yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan siyasetçi ve iş insanları arasındaki en önemli figür olarak nitelendirilmişti.