Etek boyuna karışan hakimin dosyası: Havaya ateş açmış, tuvalet sırası nedeniyle avukatı yumruklamış

Avukatın etek boyuna karıştığı için görevden alınan İstanbul 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu, 2009’da havaya ateş açmış, 2012’de de bir avukatı darp etmiş.

Avukatın etek boyunu kısa bularak fotoğrafını çekip baroya göndermek isteyen İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından görevden alındı.

Konuyla ilgili HSK’den yapılan açıklamada Yoylu’nun “tüm davranışlarının ve önceki disiplin işlemine konu eylemlerinin” dikkate alındığı belirtildi.

Bu açıklama dikkatleri Yoylu’nun geçmişine çevirdi.

Habertürk muhabiri Fevzi Çakır’ın canlı yayında aktardığı bilgilere göre, Yoylu 2009 yılında Kocaeli’de kaldığı lojmanların yakınında tartıştığı iki kişiyi “korkutmak amacıyla” havaya ateş açtı. Bunun üzerine hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda Yoylu’ya “yer değiştirme” cezası verildi. Süren soruşturma sonucunda Yoylu bu davada beraat etti.

Mehmet Yoylu 2012  yılında da Balıkesir hakimiyken bir avukatla “tuvalet sırası” nedeniyle girdiği tartışmada avukatı yumrukladı. Bunun üzerine de Yoylu hakkında idari soruşturma başlatıldı. HSYK tarafından Yoylu’ya kınama cezası verildi; ardından da kovuşturma izni verildi. Yargıtayca yapılan yargılamada Yoylu para cezasına çarptırıldı ancak “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” karar verildi.