Etiopya’da iktidar karşıtı protestolarda en az 67 kişi öldü!

Etiyopya’da iktidar karşıtı protestolar olarak ifade edilen gösterilerle başlayan süreçte en az 67 kişi yaşamını yitirdi.

Uluslararası çevrelerce ‘aktivist’ olarak tanımlanan, Abiy Ahmed’in eski müttefiki ve medya yöneticisi olan Cevar Muhammed Başbakan Abiy Ahmed’in güdümündeki güçlerin kendisine karşı bir saldırı planladığını öne sürmüştü.

Geçtiğimiz günlerde Abiy Ahmed, “Bu ülkenin pasaportuna sahip olmayanlar barış ve istikrarı tehdit ederse önlem almak zorunda kalırız” ifadelerini kullanmış, ABD pasaportuna sahip Jawad Muhammed de bunu kendisine dönük bir tehdit olarak gördüğünü açıklamıştı.

Siyasete Derg karşıtı silahlı mücadeleyle başlayan Abiy Ahmed’e dönük “Diktatörlüğün öncü işaretlerine başvuruyor, halkın gözünü korkutmaya çalışıyor. Hatta bunu iktidara gelmesine yardım eden ve geliştirdiği siyaset ya da duruşuna, yahut savunduğu ideolojiye katılmayan yakın müttefiklerine de yapıyor” ifadelerini kullanan Jawad Muhammed, ülkenin sosyalist geçmişini eski müttefiki ve şimdiki ‘rakibi’ karşısında bir karalama kampanyası olarak kullanmaya çalışmakta.

80 farklı etnik grubun yaşadığı belirtilen Etiyopya’da iktidardaki Etiyopya Halkının Devrimci Demokratik Cephesi, ülkedeki en önemli etnik grupları temsil eden Amhara Ulusal Demokratik Hareketi, Güney Etiyopyalı Halkların Demokratik Cephesi ve Tigrayan Halkların Kurtuluş Cephesi ile Omoro Demokratik Partisi’nin ittifakından oluşuyor.

Şu anki eylemlerin odağında da nüfus içerisinde demografik çoğunluk olsalar da iktidarın paylaşılması hususunda geride kalan Oromo etnik grubundan Abiy Ahmed’in OHAL’i kaldırdığı ve af ilan ettiği reform politikalarıyla oluşan yeni durumun sancısı yer alıyor.

Şimdiye dek başkent Addis Ababa’ya 300 kilometre uzaklıkta bulunan Oromia bölgesindeki eylemlerde 62’si sivil, beşi polis olmak üzere en az 67 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Abiy Ahmed kimdir?

Abiy Ahmed, Oromo Demokratik Partisi’nin lideri ve Etiyopya’nın etnik bölünmüşlük üzerine kurulu idari yapısının şu anki başbakanı.

ODP lideri Abiy Ahmed Ali, Sosyalist Etiyopya’nın Geçici Askeri Hükümeti’ne, yani “Derg” iktidarına karşı silahlı mücadeleye katılmıştı.

“Komite” anlamına gelen “Derg”, her ne kadar liberal karalama kampanyalarında da sık sık kullanılsa da, 1974 yılında ordu içerisindeki 120 devrimci subayın, 13. yüzyıldan beri ülkeyi yönetmekte olan Selassie hanedanından İmparator Haile Selassie’yi devirmesiyle kurulan Etiyopya Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni yönetmeye başlayan askeri komiteye verilen ad.

Etiyopya Demokratik Halk Cumhuriyeti, 1991 yılında reel sosyalizmin çözülmesiyle birlikte yerini, günümüzün etnik olarak ayrıştırılmış Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’ne bırakmıştı.

Nobel ödülü

Abiy Ahmed, geçtiğimiz yıl başkan olduktan sonra Etiyopya’nın komşusu Eritre ile aralarındaki savaş haline son vermesine neden olan girişimleri nedeniyle uluslararası kuruluşlarca Nobel Barış Ödülü’ne “layık” görülmüştü.