Eylül Yağlıkara cinayeti davasında karar çıkmadı

Eylül Yağlıkara’ya cinsel saldırıda bulunarak katleden Uğur Koçyiğit’in yargılandığı dava duruşmasında karar çıkmamasına tepki gösteren Yağlıkara ailesi, “Yeter artık” diye haykırdı.

Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Uzunbeyli Mahallesi’nde, 22 Haziran 2018’de kaybolduktan bir hafta sonra ölü olarak bulunan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’ya, Uğur Koçyiğit’in cinsel saldırıda bulunarak katlettiği ortaya çıkmıştı. Yağlıkara’nın ölümüyle ilgili açılan davanın 5’inci duruşması, Ankara 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Yağlıkara’nın avukatları, ağırlaştırılmış hapis ve 39 yıl hapisle yargılanan Uğur Koçyiğit ile ona yardım ettiği gerekçesiyle tutuksuz yargılanan annesi Huriye Koçyiğit katıldı.
Kimlik tespitinin ardından sanık Uğur Koçyiğit’in eşi Kadriye Koçyiğit tanık olarak dinlendi. Olaya ilişkin bir bilgisinin olmadığını savunan Koçyiğit, o güne ilişkin ise şunları anlattı: “Olaydan bir gün önce Uzunbeyli’den Polatlı’ya geldik. Bir gün sonra kaynanam beni aradı. Eylül’ün kaybolduğunu söyledi. Sonra pazara gideceğini söyledi. Ama Eylül kayboldu dedikten sonra mı önce mi pazara gitti, hatırlamıyorum. Günün akşamı saat 22.00-23.00 sıralarında Uğur, Polatlı’ya geldi. Babasıyla 15 dakika konuştu. Eylül’ü kastederek ‘Kızdan bir haber var mı?’ diye sordum. Haberi olmadığını söyledi. Zaten saat 24.00 sıralarında polis gelip Uğur’u evden götürdü. Sabaha karşı yine bıraktılar. Uğur eve geldi ve köye gideceğini söyledi. Saat 07.00 gibi köye gitti.”

Tape kayıtları okundu

Ardından mahkeme başkanı sanıklar ve sanık eşi Kadriye Koçyiğit ile aralarında geçen konuşmaların tape kayıtlarını okudu. Mahkeme başkanı, tanık Koçyiğit’e, “Eşin sanık Uğur’a bu neyin nesi her şey senin üzerinden çıkıyor demiş. Burada neyi kastediyorsun?” diye sordu. Koçyiğit, olayın şokunda olduğunu ve hatırlamadığını ileri sürdü. Mahkeme başkanının “Sanık Uğur’a bu işin içinde başka bir iş var demişsin neden?” sorusuna Koçyiğit, “Bir şey biliyorsa anlatsın diye dedim” yanıtını verdi. Mahkeme başkanı okuduğu tape kayıtlarında geçen ve sanık Koçyiğit’in eşi Kadriye Koçyiğit’e, “Yanıma gel bir tane şahit bulmamız lazım. Annem beni iki tavuğa kurban etti” ifadelerini hatırlattı. Bunun üzerine tanık Koçyiğit, şahit meselesine dair bir şey hatırlamadığını söyledi.

Müşteki avukatı: ‘Tanık sanıkları koruyor’

Tanık ifadesinin ardından çapraz sorguya geçildi. Müşteki avukatı Hikmet Tepe, tanık Kadriye Koçyiğit’e, “Kayınpederin sana telefonda ‘Uğur’u bilmem de, kaynananın bu işte bir parmağı var’ diyor” dedi. Ancak Koçyiğit telefon görüşmesini yalanladı. Bunun üzerine müşteki avukatı Tepe, tanık Koçyiğit’in kasıtlı olarak maddi gerçekleri örtmeye çalıştığını belirterek, “Hiçbir hukuki temeli yoktur, ifadesini reddediyoruz” dedi.
Sanıkların avukatı ise tanık ifadesinde, aleyhte olan beyanları kabul etmediklerini belirterek, sanık Koçyiğit’in uzun süre tutukluluk halinin göz önünde bulundurularak, tahliyesine karar verilmesini istedi.
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Uğur Koçyiğit’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma, 17 Nisan’a ertelendi.
Kararın verilmesini bekleyen Yağlıkara ailesi ve yakınları ise, duruşmanın tekrar ertelenmesi üzerine mahkeme heyetine tepki gösterdi. Sanığa “katil” diyerek tepkilerini gösteren yakınlar, mahkeme heyetine de, “Yeter yeter artık” diyerek, karar verilmemesine karşı çıktı.
Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Haydi çıkın” diyerek aileyi duruşma salonundan çıkartırdı.

‘Başka Eylüller ölmesin’

Duruşma sonrası, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Eylül Yağlıkara’nın ailesi, yakınları ve dava avukatları adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada ilk olarak kamuoyunda “Saadet öğretmen”’ olarak bilinen platform kurucusu Saadet Özkan konuştu.

‘Mücadele edenler kazanacaktır’

Eylül ve tüm çocuklar için adalet istediklerini vurgulayan Özkan, “Toplumun refahı için mahkemenin görevini acil yapması gerekir. Mahkemelerden ağlaya ağlaya çıkıyoruz. Çocuğumuz için karar istiyoruz mahkeme duruşmayı Nisan’a atıyor. Ölümler olduğunda bu son olsun, çocuklar ölmesin katledilmesin diyoruz. Gözü yaşlı bir ana baba ve gözü yaşlı bir halk var” dedi. Çocuklar için özel ihtisas mahkemeleri kurulmasını talep eden Özkan, “Her davaya kanımızın son damlasına kadar gitmeye devam edeceğiz. Davaları hızlı biçimde sonuçlandıralım, kaybetmekten korkanlar değil mücadele edenler kazanacaktır. Azmettirici Huriye Koçyiğit’in de tutuklu yargılanmasını istiyoruz” diye belirtti.
Aile avukatı Pelin Uzun da bütün delillerin toplanmış olmasına rağmen savcı tarafından mütalaa için süre istendiğini belirterek, “Dava devam ettikçe her gün ailenin acısı devam ediyor. Geç gelen adalet değildir” diye konuştu.
Ardından Eylül Yağlıkara’nın annesi Şerife Yağlıkara da “Çocuğumun kanı yerde kalmasın böyle caniler ortalıkta gezmesinler. Eylül’ler ölmesin. Artık yeter” diye belirtirken, baba Halil İbrahim Yağlıkara ise, “Karar verilmesini istedik ama beklenti gerçekleşemedi. Benimki gibi artık babaların ciğeri yanmasın. Anne oğul çocuğumu öldürdüler ikisinin de aynı cezayı almasını istiyorum” dedi.