EYT’liler Ankara’da Tandoğan Meydanı’ndan seslendi: “Mezarda emeklilik istemiyoruz”

Emeklilikte yaşa takılan binlerce vatandaş Ankara Tandoğan Meydanı’nda bir araya geldi. Mitinge bir çok siyasi parti temsilcinin yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş da katıldı. Haluk Levent ise şarkılarıyla EYT’lilere destek verdi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), emeklilikleri engelleyen yasanın 20’inci yılında Tandoğan Meydanı’nda düzenledikleri miting de bir araya geldi. Türkiye’nin birçok yerinde gelerek sesini meclise duyuran emekçilere, milletvekilleri, sendika ve siyasi parti temsilcilerinden de destek geldi. Ayrıca EYT’liler çeşitli illerde kurulan derneklerin federasyon çatısı altında toplanacağını duyurdu.

EYT derneklerinin iller koordinatörü Alper Özüpak “Sorunlarımızı daha fazla duyurmak, etki alanımızı daha fazla genişletmek için derneklerinizi teker teker kurmaktayız. 11 derneğimiz kuruldu. Ortak hareket eden derneklerimizin güç birliği için derneklerimiz federasyonlaşmaktadır. Bugün EYT sorunu çözülse de mücadelemiz bitiyor mu? Bu emekli maaşıyla bu ülkede yaşanabilir mi? Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu olması ve kıdem tazminatı fonu çabaları var” diye konuştu.

Çerkezoğlu: Emeklilik hakkımıza sahip çıkacağız

Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu topraklarda hak mücadelesi, eşitlik, adalet, demokrasi mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele ülkemizin geleceğinin mücadelesidir. Bıkmadan usanmadan bu mücadeleyi birlikte büyütüyoruz. DİSK olarak EYT’liler ile omuz omuzayız. Emeklilik bir yük değil temel bir haktır. Hakkımız olanı istiyoruz, kimseden sadaka istemiyoruz. Devletin ve devleti yöneten hükümetlerin görevi ve sorumluluğudur. Ülkeyi yönetenleri EYT’liletin hakkını sağlamak adına adım atmaya çağırıyoruz. Emeklilik hakkımıza, kıdem tazminatına, çocuklarımızın geleceği için memleketimize sahip çıkacağız” açıklamasında bulundu.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de, “Hukuksuzluğun, adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözülmesi ve insanca yaşanabilir bir emeklilik ücreti için mücadele edeceğiz. Birlikte kazanacağız” dedi.

Mansur Yavaş’tan sigorta pirimi sözü

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da EYT’lilerin eylemine destek verdi. Seçim öncesi EYT mağdurları ile ilgili söylediği  “Nasıl 150 bin kişiye sosyal yardım yapıyorsak onlara da yardım etmek boynumuzun borcudur” sözlerini hatırlatan Yavaş, “Hâlâ Belediye Meclisi’nde soru soruyorlar. Bu sorunun muhatabı Meclis’tir. Sizlere söz verip de bunu yapmayanlardır. 31 Aralık 2019’dan itibaren sigorta primleriniz yatırılmazsa Ankara’da yaşayanların genel sağlık sigorta pirimin biz yatıracağız. Ayrıca gerek eğitim gerek başka konularda yardım isteyen olursa da kapımız sona kadar açık. TBMM inşallah bu sese kulak verir” dedi.

Birçok müzik grubunun sahne aldığı mitinge, Grup Devinim ve Haluk Levent de şarkılarıyla destek verdi.