Fatma Şengül’ün vurularak öldürüldüğü evinin önünden davasına çağrı

Aynı işyerinde çalıştığı Zeynel Akbaş tarafından 30 Mart günü evinin önünde kurşunlanarak öldürülen Fatma Şengül’ün davası Kartal Adliyesi’nde 28 Ekim Pazartesi günü başlıyor.

Yakalandığı kanser hastalığı ile mücadele ederken mesleği olan aşçılığı bırakmak zorunda kalan Fatma Şengül, kanseri yendikten sonra sağlık durumunun elvereceği bir iş aradı ve Kalamış’taki İş Bankası Emekliler Derneği’nin lokalinde çaycı olarak işe başladı. Burada kendisi gibi bir işçi olan Zeynel Akbaş’ın tazminat alarak kovulmak amacıyla işini yapmamasından dolayı iş yükünün kendisine bindiğini ve çok yorulduğunu ifade etmesi üzerine kin tutan Zeynel Akbaş 30 Mart sabahı Şengül’ün evinin önünde pusu kurarak Şengül evden çıktığı sırada ateşlediği 5 kurşundan 4’ünün isabet etmesi sonucu Fatma Şengül’ü evinin ve çocuklarının önünde katletti.

Fatma Şengül’ün kızı Açelya, kadın örgütleri ve semtlerindeki mücadele dinamikleri ile bir araya gelerek, aylardır annesinin davası için kamuoyu yaratma mücadelesi veriyor. Bu mücadele sürecinde, Maltepe Gülsüyu’ndaki mahallelerinden İstanbul’a ve diğer büyük şehirlere kadar uzanan bir dayanışma örgütlendi.

Geçen hafta, 19 Ekim Cumartesi günü Kadıköy’de bir basın açıklaması gerçekleştirilmişti. Bugün de Maltepe Gülsuyu’ndaki evlerinin önünde bir eylem gerçekleştirilerek, bir kez daha Fatma Şengül için adaletin sağlanması amacıyla davaya katılım çağrısı yapıldı.

Duruşma bilgileri:

28 Ekim 2019 Pazartesi

Saat 9.00

Kartal 4. Ağır Ceza Mahkemesi